BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“Trakya’nın İlk Türkiye’nin En Büyük Termal Tatil Köyü”

05 Eylül 2017

Trakya'yı ayçiçeği, buğday ve 28 harfli alfabesiyle tanıyorsunuz. Peki, termal suyuyla tanımak ister misiniz? Size bu özelliğini tanıtmak için BelediyeDeniz ekibi bu hafta Tekirdağ'ın Saray ilçesini gezdi.

Çevresinde Çorlu, Vize ve Çerkezköy'ün bulunduğu Saray'ın sırtında Yıldız ve Istıranca dağları vardır. Tekirdağ'a 33 km mesafede olan bu toprağı bereketli, turizmi renkli şehrin önünde Ergene Havzası uzanıyor. İki denize kıyısı olan Tekirdağ'ın Karadeniz'deki yüzü Saray'dır. Saray'ın Kastro Halk Plajı'ndan Karadeniz'de yüzme keyfini yaşayan vatandaşlar bir yana dursun, ilerleyen yıllarda Saray'ın sıcak sularında sağlık bulacak vatandaşlarsa heyecanla termal tesislerin tamamlanmasını bekliyor.

Saray'ın termal kaynağının bulunuş hikayesini ve Saray'ı yakından tanımak için Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban'ı ziyaret ettik. Doğma büyüme Saraylı olan eski eğitimci Başkan Nazmi Çoban Saray'la ilgi tüm sorularımızı açık yüreklilikle yanıtladı.

İsterseniz, şimdi sözü Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban'a bırakalım;

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Nazmi Çoban, 1954 Saray Göçerler Köyü doğumluyum ve öğretmen kökenliyim. 11 yıl öğretmenlik yaptım, 20 yıl ticaretle uğraştım. 2009'da Saray halkının kararıyla Başkanlık makamına getirildim ve 2014'de yine Saray halkının kararı ile tekrar seçildim.

Saray'ın tarihinden ve isminin hikayesinden bahseder misiniz?

Adı gibi gerçekten Trakya'nın Saray'ıdır. Saray, geçmişte padişahların konakladığı yerdir. İsmini bu tarihinden alıyor. Daha önceleri Vize Sancağına bağlıyken ilçe olmuştur.

Saray'ın nüfusu nedir?

49 binin üzerinde nüfusumuz var. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinin varlığı ile göç alan bir ilçeyiz. Daha çok göçü Trakya, İstanbul, İç Anadolu, Karadeniz bölgelerinden alıyoruz.

Geçim kaynağı nedir?

Geçmişte geçimini tarıma dayalı sağlardı ama şu an sanayiye dayalı olarak geçimini sağlıyor. Saray bir emekli şehridir. Tarım, hayvancılık ve sanayi ana geçim kaynağıdır. Şimdi buna termal suyu da ekleyebiliriz.

Termal su dediniz bundan bahseder misiniz?

Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü'nün yaptığı arama sonucu, bölgemizde jeotermal kaynak su bulundu. Bulunmuş olan jeotermal kaynak suyumuz bin 500 metreden gelmekte ve belediyemizce kiralanmış, ihaleye açılmıştır. Bir jeotermal grubu ihaleyi aldı ve şu an işletmelerini kuruyor. Devre mülk ve termal otel kuruluyor. İhaleyi açan firma satış ofislerini kurdu ve satışlarına başladı. Trakya'nın ilk Türkiye'nin en büyük termal tatil köyü yapacaklar. Turizm açısından zaten şanslı bir beldeydik, termal suyumuzla bu şansımız ikiye katlanacak. Termal su sadece turizm açısından bölgemize kazandırmayacak aynı zamanda seracılık faaliyetlerini de arttıracak ve bölgemizin ekonomisi kalkınacak.

Bulunan termal suyun özellikleri nelerdir?

Suyumuzda selenyum mineral oranı çok yüksek. Bu da cilt hastalıklarının tedavisinde, gençleşmede çok etki ediyor. Termal suyumuz bölgede marka şehir yapacak. Sanıyorum ki 3-5 yıl sonra Saray, sağlık turizminin ve termal tesislerin merkezi olacak. Çekim merkezi Saray olacak.

Peki, termal suyun bulunuşu nasıl oldu?

Belediyemizin işleri için Ankara'ya gittiğim zaman kaldığım otelde MTA'nın üst düzey yöneticileri ile karşılaştım. Türkiye'deki MTA yatırımlarını ve arama alanlarını konuşuyorlardı. Ben de bölgemizde doğalgazın bulunduğunu, kömür bulunduğunu ve diğer madenlerin olabileceğini, termal suyun olabileceğini söyledim. MTA'nın arama alanında yoktu ama ricamı kırmadılar ve yetkililerine konuyu bildirdiler. İlerleyen günlerde bir gün beni aradılar ve Kırklareli'nde termal araması yaptıklarını, Saray'a da kömür araması için geleceklerini söylediler. Yağmurların arttığı bir zamanda geldiler ve arama kulesini bölgeye götürmemiz çok zahmetli oldu ama başardık.

Başkanlığınız süresince hayata geçirdiğiniz projeler nelerdir?

Göreve geldiğimizde, altyapı teknolojik olarak çökmüştü. Asbestli borular vardı. İlk iş bunları kaldırdık, boruları ve kanalları kurtardık. Bugün su şebekemizin yüzde 95'ini tamamladık. Bin tonluk yıkılmaya yüz tutmuş su depomuzu 5 bin tonluk olarak yeniledik. Trakya'da asbestli borulardan tamamen kurtulmuş tek ilçe Saray'dır. 2013 yılında seçimlerden önce vatandaşa gittim ve dedim ki, ‘ Saray şantiyeye dönecek. En az 3 yıl paçanıza çamur bulaşacak, yollar kazılacak. Saray kasabalıktan kente dönüşecek ama çamura bulanacaksınız' vatandaşımız kabul etti. Kanalizasyon çalışmaları başladı ve Saray'ın her yeri kazıldı, bu sırada her yer kazılı olduğu için hemen EPDK ile görüşüp doğalgazı döşettik. Kasım ayında doğalgaz kullanılmaya başlanacak. Bunların tamamının dışında en önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsana yatırımımız da 2009 yılında göreve başladığımızda yaz okullarını açtık. Çocuklarımızı yazın her türlü tehlikeden ve kötü alışkanlıklardan korumak için yaz okullarına yönlendirdik. Tüm çocuklarıma her branştan kurslar verdik. Keman, gitar, bağlama, spor, satranç, basket tüm branşlarda çocuklarımızı yetiştirmeye başladık. Saray'da sporu kalkındırdık. Ana nedenimiz Saray'ın spor ve sanat damarı kuvvetliydi bunu güçlendirdik. Tekirdağ'a giden öğrencilerimiz atletimizde bir tane madalya bırakmıyor, toplayıp geliyorlar. Marmara Bölgesinde voleybolcu kızlarımız şampiyon oluyor. Bu geri dönüşümleri gördükçe mutlu oluyoruz. Saray'da şu an 500'ün üzerinde lisanslı sporcu var.

Saray gelişiyor peki yatırımcılara ne öneriyorsunuz?

Öncelikle Saray'da çevre kirliliği yaratacak sanayi istemiyoruz. Biz doğaya zarar vermeyen her yatırımcıyı destekleriz. Tarıma destekli istihdam sağlayacak bir tarım organize sanayi bölgesi kurmayı hedefledik ve bunun için çalışmalarımızı başlattık. Ayrıca tarımda alternatif tarım ürünlerinin üretimine yönelik çalışmalarımız var.


Başkanla Özel

Hem bir baba hem bir dedesiniz, ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?

Ben size bir örnek anlatayım siz anlayın durumumuzu; Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim öncesi, ‘babam başkan olacak, babam başkan olacak' diye seçim çalışmalarında koşturuyormuş. Seçim sonrası baba başkan oluyor ve aradan zaman geçince oğlu beraber yemek yedikleri bir masada diyor ki, ‘Baba be keşke başkan olmasaydın da baba olsaydın'. Bu hikayeyi her Belediye Başkanı yaşıyor. Hepimiz bu durumdayız, bazen ailemizle aynı masada oturmak bile imkansız oluyor.

Herkesin yaşamak istediği bir yer vardır, sizin ki neresi olurdu?

Yine Saray olurdu.

Hayat felsefenizi anlatan bir söz var mı?

"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapan insandır" bu söze uygun yaşamaya çalışıyoruz.

Hobiniz var mı? Koleksiyon yapar mısınız?

Geçmişte gazete kupürlerini biriktirirdim ama şimdi teknoloji gelişti. Cep telefonlarımızda saklıyoruz. Hobi konusunda da kendimize zaman ayıracak fırsat bulamıyoruz ki hobiye fırsat bulalım.

Sporla aranız nasıl? Hangi takımlısınız?

Futbol oynardım ama artık zaman ayıramıyorum. Saatlerce futbol oynasam doymazdım eskiden şimdi hanımla arada bir sabahları çıkıyor, yürüyoruz. Her takımı severim ama Galatasaraylıyım.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.