BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Sağlıklı Bir Kurban Bayramı İçin Doktorlar Uyarıyor

29 Ağustos 2017

Kurban Bayramı'nda kurulacak sofraları süsleyen kurban etleri konusunda uzmanlar uyarıyor.Normal zamanların aksine neredeyse her öğün sofralara gelen etler ve tatlılar, mide hastalıklarından, diş problemlerine kadar birçok sağlık sorununa davetiye çıkartıyor.

Sağlıklı bir bayram için et tüketimine dikkat etmek tek başına yeterli değil. Gerek bayram öncesi gerekse bayram sonrası daha dengeli bir beslenme programına uymak gerekiyor. Özellikle kalp, böbrek, diyabet ve tansiyon hastalarının, hava sıcaklığını da göz önünde bulundurarak, eti dikkatli tüketmesi son derece önem taşıyor. Kırmızı etin tüketiminin yanı sıra pişirme ve saklama koşulları da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. İşte sağlıklı bir Kurban Bayramı için uzmanların uyarıları...

Kahvaltıda Ciğer Kavurma Tüketmeyin

Hafif bir kahvaltı ile güne başlayın. Yaygın olarak tercih edilen bir besin olan ciğer, birçok vitamin ve mineralin kaynağı olsa da içeriğindeki kolesterol miktarından dolayı dikkatti tüketilmesi gerekiyor. Dana etinin 100 gramında yaklaşık 90 mg kolesterol varken, karaciğerde 300 mg kolesterol bulunuyor. Bu nedenle ciğer, ete göre de daha az miktarda ve kavurma olarak değil, domates, biber gibi sebzelerle sote edilerek tüketilmeli. Ayrıca yanında bol salatanın bulunması sindirim sağlığı açısından da önem taşıyor.

Öğünlerdeki Et Miktarını Dengeleyin

Vücudumuz her gün belirli miktarda proteine ihtiyaç duyuyor. Et de iyi bir protein kaynağı olduğundan tüketilmesi gerekiyor, ancak fazlasının da zararlı olduğu unutulmadan

Mutlaka Salata Yiyin

Özellikle kırmızı et yoğun miktarda demir minerali içeriyor. Vücudun daha sağlıklı çalışabilmesi, enzim faaliyetlerinin sürdürülebilmesi, halsiz kalınmaması için demir son derece gerekli. Ancak, vücut bu minerali daha iyi kullanabilmek için C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Bunun sağlanması için de yemeklerin yanında bol miktarda limonlu ve sirkeli yeşil yapraklı salata bulundurulmasına özen göstermek gerekiyor. Aynı zamanda doygunluk hissi de sağlayan salatalar sayesinde yemekten sonra gelen tatlılara hayır demek de kolaylaşıyor.

Sütlü Tatlıları Tercih Edin

Bayramda mutlaka tatlı yapılacaksa, sütlü tatlılar gibi hafif tatlılar tercih edilmeli. Hamur işi ve şerbetli tatlıları az miktarda tüketmeye çalışmalı, aşırıya kaçmamalı. Özellikle aç karnına tatlı yemek, kan şekerini ciddi ölçüde bozarak daha fazlasını yeme ihtiyacı doğuracaktır.

Su Tüketimini Unutmayın

Su tüketiminizi göz ardı etmeyin. Günlük 8-10 bardak su içmeye çalışın. Günde 1-2 fincandan fazla kahve tüketmeyin, açık çay için. İkramlarda ne içersiniz denildiğinde, ‘su' demeyi alışkanlık haline getirin.

Kahvaltıda Yulaf

Bayramda et tüketiminiz belirgin bir artış gösteriyorsa, kahvaltınızı light süt ve yulaf ile yapmanız daha iyi bir alternatif oluşturur. 1 bardak süt içine 3 kaşık sade, 2 kaşık meyveli yulaf, 2 ceviz ve 1 çay kaşığı tarçın koyarak hazırlayacağınız karışım, hem çok lezzetli hem de gün boyunca alacağınız besinlerin gruplara dengelenmesinde yardımcı olur. Ayrıca yulafın kolesterol düşürücü, kan şekerini dengeleyici, bağırsak çalıştırıcı ve tokluk verici özelliğini de aklınızdan çıkartmayın. Diğer günlerde de 2 - 3 yemek kaşığı yulafı, bir dilim ekmek yerine düşünerek günlük yaşantınıza dahil edebilirsiniz.

Etten Sonra Şekersiz Sakız

Kurban Bayramı'nda akraba ziyaretlerinde mutlaka tüketilen etler, diş aralarına girerek iltihap oluşmasına neden olabiliyor. Her et yemeğinden sonra dişleri fırçalamak tabii ki mümkün olamayabilir. Ancak dişleri günde iki veya üç kere fırçalamak ve bunun yanında diş ipi kullanmak; özellikle et gibi diş arasına kaçtığı zaman diş eti harabiyetine yol açan gıdaların o bölgeden uzaklaşmasını sağlar. Eğer dişlerinizin arasına yiyecek sıkıştıysa ve fırçalama imkanınız yoksa, şekersiz sakız çiğneyerek sıkışan gıdaların o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir. Ama tabii ki unutmamak gerekir ki sakız çiğnemek diş fırçalamanın yerini tam anlamıyla tutmaz.

Kurbanı Hemen Kesildikten Sonra Yemeyin

Kurbanda kesilen etlerin kesinlikle hemen pişirilerek yenmemesi gerekir. Kurban Bayramı'nda yapılan yanlışların başında kurban etlerinin kesildikten hemen sonra hatta sabah kahvaltısında tüketilmesinin geliyor. Hayvanlardaki mikroorganizmalar kesimden sonra 24 saat içinde ölür ve hayvan ilk kesildiğinde çok sert olur. Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıkları olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir konu. Etler 0-4 derecede birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Büyükbaş hayvanların etleri 0 derecede 7-10 gün bekletildiğinde tam yumuşama sağlanır ve etin lezzeti artar. Ayrıca unutmayın, etlerin çok kolay bir şekilde buzdolabının derin dondurucu bölmesinde uzun süre saklanabilir. Etler derin dondurucuda -18 derecede uzun süre saklanabilirken, buzdolabında -2 derecede bir hafta saklanabilir.

İnsülin Direncine Dikkat

Günlük tüketilmesi gereken et miktarı bireysel farklılık göstermekle beraber genel olarak 100-150 g civarındadır. Özel günlerde bu miktarın çok üzerine çıkılması başta mide rahatsızlıkları olmak üzere; hiperkolesterol, diyabet, kalp hastalıkları ve kanda ürik asit düzeyinin yükselmesine bağlı olarak GUT gibi kronik hastalıklara zemin hazırlar. Ayrıca bayramlarda tüketilen tatlılar ve hamur işleri de bu hastalıkların yanı sıra artan ağırlık artışına bağlı olarak karın bölgesindeki yağlanma ve beraberinde insülin direncine neden olabilir.

Sıkça görülen ve sorun oluşturabilen reflüden korunmak için katkı maddesi bol olan gıdalar, kızartmalar ve yağlı besinlerin tüketiminden uzak durmalıyız. Çünkü öncesinde hiç reflü şikayeti veya hastalığı olmayan insanlarda bile reflü meydana getirebilir. Öncesinde bilinen reflü hastalığı olanlar mutlaka doktorlarının önerdiği asit azaltıcı ilaçları kullanmaya devam etmeliler.

Yağları Ayırın

Kavurma yaparken de etin görülen yağları ayrılmalıdır, bu yağlar doymuş yağ olduğu için kalp sağlığı için tehlikelidir, kolesterolü artırmaktadır. Kuyruk/iç yağ veya tereyağı gibi ekstra katı veya sıvı yağ ilave edilmeden kısık ateşte kendi suyu ve yağı ile pişirilmelidir. İçine baharat olarak az miktarda tuz, kekik, karabiber ve kimyon eklenebilir. Kavurmayı daha sağlıklı hale getirmek için içine kuru soğan, yeşilbiber ilavesi yapılabilir.

Yemek Sonrası Erkenden Yatmayın

Gün boyu ziyaretlerde bulunup yorulduğumuzda, eve dönüşte yemeği takiben hemen yatmak ihtiyacı içerisinde olabiliriz. Bu nedenle akşam yemeğini takiben 2-2.5 saat içerisinde yatmamalı, gerekirse rahat bir koltukta biraz zaman geçirmeliyiz. Aksi halde gece reflüleri de kaçınılmaz olacaktır.

Hızlı yenilen ve ağır bir öğün sonrası besinlerin midede öğütülmesi zorlaşır ve mide boşalması da yavaşlar. Bu durumda göğsün hemen arkasında dolgunluk ve baskı hissi, sıkışma ağrı veya spazm ile sonuçlanabilir ve kalp krizi ile sanılarak acil poliklinik başvurularına sebep olabilir. Oysaki hazımsızlıktan kaynaklanan yakınmalarınız biraz yürüyüşle sağlanacak hafif egzersizle gerileyecekken, kalp kaynaklı bir ağrı eforla artacaktır. Bu nedenle hemen panik olmayın.

Daha önceden olmayan ve yeni başlayıp devam eden tüm mide şikayetlerinizi önemseyiniz ve devamı halinde mutlaka bir uzmana başvurun.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.