BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Dünya Yeni Bir Miras Kazanıyor

02 Eylül 2013

Bergama'nın genç Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, kısa zamanda yaptığı başarılı çalışmalarla Bergamalıların gönlünü kazanmış. Başkan, tüm bu çalışmalarının yanı sıra Bergama'yı dünyaya tanıtmak için de canla başla çalışmaya devam ediyor.

Bergama, ülkemizin en özel ve güzel kentlerinden biri. Öyle ki özellikle Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'in yoğun gayretleri ile bu kent sahip olduğu bu güzellikleri ile UNESCO dünya mirası listesine girebilmek için aday olmuş. Başkan Gönenç, Bergama'nın sahip olduklarını ve kenti nasıl hayal ettiğini tüm samimiyeti ile anlattı. Röportajımızın sonunda DenizBank'a yerel yönetimlere sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti. Bizler de DenizBank ailesi olarak kendisine teşekkür ediyoruz ve sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

Başkanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1970 Bergama doğumluyum. İstanbul'da Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenim gördüm. Okul bittikten sonra tekrar Bergama'ya döndüm ve ticaret ile uğraştım. 2004 yerel seçimlerinde de Cumhuriyet Halk Partisi'nden meclis üyesi olarak siyasete başladım ve 2009 seçimlerinde Bergama Belediye Başkanı seçildim. Siyasetin dışında evliyim ve 2 kızım var.

Bize biraz Bergama'dan bahseder misiniz?
Bergama, Türkiye'de ve tüm dünyada antik kimliğiyle tanınan bir şehir. Burası çok eski bir krallığın başkentliğini yapmış bir yer. Özellikle de bilim ve sanatta çok öne çıkmış bir kent. Antik sanatının en muhteşem eserlerinden birisi Bergama şehrine ait. Bu kentte yaklaşık 2500 yıldan beri kesintisiz olarak yaşam sürüyor. Bergama'nın insanlığa sunduğu çok önemli değerleri var. Örneğin Parşömen denilen, kitabın ve kâğıdın ilk hallerinin bulunuşu Bergama'da gerçekleşmiştir. Onun dışında burası Tıp tarihi açısından çok önemli bir yer. Tarihte ilk defa müzik ve telkin ile terapinin yapıldığı yer Bergama'dır. Anadolu'da Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden biri olan Kızılhavlu Bazilika Bergama'da bulunuyor. Burası ilk olarak Mısır Tanrıları adına yapılmış bir tapınaktır. Sonrasında Anadolu'da Hristiyanlık yayılmaya başladığı zaman kilise olarak kullanılmaya başlanmış ve bu sebeple Anadolu'daki ilk 7 kiliseden birisi haline gelmiştir. Kısacası Bergama tüm bu saydığım özellikleri ile beraber UNESCO'nun dünya kentlerinden biri olmaya aday bir şehirdir. Bergama, UNESCO'ya girdikten sonra bütün dünyada bilinen bir şehir olacak ve şehrin turizmi daha da değer kazanacaktır.

Bergama Belediyesi olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Bizim en önemli çalışmalarımızdan biri Bergama'nın tarihi mirasına yakışacak bir çalışma olan Kültür Merkezi Projesi. Kültür sanat aktivitelerinin yapılacağı Bergama'ya yetecek bir kültür merkezi yapımına başladık. Projeyi de Türkiye'nin önde gelen mimarlarından biri olan Emre Arolat hazırladı. Bunun dışında, eğitim alanında çalışmalar yapıyoruz. Bu yılsonunda Bergama'da ikinci meslek yüksekokulunu açmaya hazırlanıyoruz. Açılacak olan okulu Bergama Belediyesi olarak biz yaptık ve tüm okulların bina yenileme çalışmalarını sürdürüyoruz. Bunların dışında biliyorsunuz Bergama ve halkı çevre duyarlılığı ile tanınır. Biz de bunu göz önünde bulundurarak Atıksu Arıtma Tesisi ve Katı Atık Düzenli Depolama Tesislerini faaliyete geçirdik. Çevrenin yanında gençlere yönelik projelere de önem veriyoruz. Bu kapsamda 4 yıldan beri okullarda süt içme projesini yürütüyoruz. Onun dışında yaşam boyu eğitim merkezi adı altında hanımlara ve gençlere yönelik, meslek edindirme kurslarının yer aldığı bir projeyi de hayata geçirdik. Bu saydıklarımın dışında henüz çözüm bulamadığımız ama araştırmasını sürdürdüğümüz bir projemiz var. Onunla ilgili de bir katlı otopark projesi ortaya çıkardık ve Ekim ayında yapımına başlıyoruz.

Gelecekte nasıl bir Bergama hayal ediyorsunuz?
Bergama, tarihi ve kültürel açıdan çok önemli bir bölge. UNESCO ile birlikte çok önemli turistik getirilerin olacağına inanıyorum. Bununla beraber, ekonomik hareketlenmeler açısından da daha iyi gelişmeler yaşanacağını düşünüyorum. İş gücünü bu saydığım gelişmelere göre hazırlamamız gerektiği kanaatindeyim.

Başkanla Özel

Kent ve belediye işleri dışında ailenize vakit  ayırabiliyor musunuz?
Bu mesleğin zorlukları elbette var. Ama yine de aileme ve çevreme yeterince vakit ayırmaya çalışıyorum.

İş stresinden uzaklaşmak istediğinizde neler yaparsınız?
Daha çok çocuklarımla vakit geçirmek ve fırsat bulabildikçe bir yerlere gitmek tercihimdir.

Kitap okumaya vakit ayırabiliyor musunuz?
Ayırıyorum, özellikle bilimsel ve araştırma çalışmalarını konu alan kitapları tercih ediyorum.

DenizBank'ın yerel yönetimler hakkında yaptığı çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Üreticilere sağladığı kolaylıklar ve yerel yönetimlere sağladığı ayrıcalıklar ile özel bankalar arasında en ön sırada yer alıyor. Bu açıdan belediyelerin en büyük sorunu olan finansal sıkıntı da Denizbank sayesinde bir nebze de olsa azalmış oldu. Bu çalışmalarından ve yerel yönetimlere verdiği önemden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Örnek aldığınız bir lider var mıdır?
Evet, var. Türkiye'de örnek alınabilecek tek bir önder vardır, O da Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.