BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

“En Büyük Hayalim, İnsanların Mutlu Olması”

06 Haziran 2011

"Benim en büyük hayalim tüm insanların mutlu olması. Benim için insanların mutluluğunu görmek çok büyük bir haz. Kısacası ben insanların mutluluğu için çalışıyorum"

Bursa'nın Nilüfer ilçesinin belediye başkanı Mustafa Bozbey söylüyor bunları. Bozbey, farklı bir belediye başkanı. Çünkü Başkan Bozbey, göreve geldiğinden bu yana kentin gelişimi adına sıra dışı çalışmalara imza atmış. Örneğin başkan belediye başkanlığı koltuğunu devraldıktan sonra odasına kamera koymuş ve vatandaşların kendisini 24 saat izleyebilmelerini sağlamış. Başkan, böylelikle 7-24 tüm vatandaşların kendisine her zaman ulaşabildiğini söylüyor. Bursa'nın ilk hayvan parkı da yine Nilüfer Belediyesi imzasını taşıyor. Tabi ki çalışmalar bunlarla bitmiyor. Tüm bunların hepsini röportajımızda okuyacaksınız. Bu yüzden hepsini şimdi tek tek anlatmayacağız ama başkanın tüm bu çalışmalarda tek bir hayalinin olduğunu söyleyebiliyoruz, o da tüm insanların mutlu olması...

Başkanım ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz?
1962 yılında Bursa, Nilüfer ilçesi, Özlüce Mahallesi'nde doğdum. İlkokulu Özlüce İlkokulu'nda, Orta ve Lise öğrenimini Bursa Cumhuriyet Lisesi'nde tamamladım. Yüksek Öğrenimimi 1980 yılında girdiğim Anadolu Üniversitesi'nde gördüm. Mühendislik Mimarlık Fakültesi-İnşaat Mühendisliği Bölümünü 1984 yılında başarıyla bitirdim. Aynı okulda yüksek lisans öğrenimini yaparak "İnşaat Yüksek Mühendisi" olarak mezun oldum. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki okurken her zaman kendi paramı kendim kazandım. Ortaokulda, lisede ve üniversitede çalışarak para kazandım. Radyoculuk yaptım, pazarcılık yaptım, radyo tamirciliği yaptım. Ayrıca tarımla da uğraştım, çiçekçilik de yaptım. Çalışırken aynı zamanda master yaptım. Sonrasında özel sektöre adım atarak kendi işimle meşgul oldum. 1999 yılında belediyecilik süreci başladı. Ben sürekli yazan birisiyim. Günlük ne yaptığımı her zaman yazarım. Şu anda bile geçmişe dönüp, daha önceden ne yaptığıma bakarım. Ajandama ilk yazmaya başladığım zaman "Bir belediye başkanı nasıl olmalı?" diye yazmıştım. Önüme bir hedef koydum. Çünkü ben insanları seviyorum. Ben çevreyi seviyorum.

"Kentin bir hedefi olması lazım"

Yapılan çalışmalardan bahsedebilir misiniz?
Benim en büyük hayalim tüm insanların mutlu olması. İnsanların mutluluğunu görmek çok büyük bir hazdır. İnsanların da, kentin de bir hedefi olması lazım. Biz göreve geldiğimiz zaman, kentin hedefini belirledik. İlkönce Nilüfer'in eğitim kenti, bilim kenti, kültür sanat kenti ve spor kenti olması için kolları sıvadık. Tabi ki başta çok fazla sorun yaşadık. Çok eleştiriler aldık. Ama hedefimizden hiçbir zaman ayrılmadık. Bizim hedefimiz, vatandaşların taleplerini yerine getirmek. Biz kentin yöneticisiyiz, kentin gelecek ihtiyaçlarını yerine getirmek zorundayız. Biz geleceği görmek zorundayız, sadece günlük düşünmemeliyiz. Bu düşünceler doğrultusunda pek çok tesisi Nilüfer'e kazandırdık. Spor tesisleri yaptık, yürüyüş yolları yaptık, çocuk parkları yaptık. Bu çalışmaları bir yandan yaparken, bir yandan da kentin kurumsal kimliğini yaratmaya çalıştık. Ben her şeyin yazılı bir şekilde programlanması taraftarıyım. Bunun için her hafta toplantılar yaptık. Bütün belediye çalışanlarıyla görüştüm, örneğin her birinin maaşını sordum. Toplantılar sonucunda fark ettim ki, derhal bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Bir şeyler üretmemiz gerekiyordu. İlk önce çalışma arkadaşlarımızın yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerini sağlamalıydık. Bunun üzerine vakıf kurduk. Belediye olarak kurmak istedik ama olmadı. O vakfın gelirleriyle personelimize katkı sağlamak istedik. Hayatında daha önce hiç tatile çıkmamış personelimiz vardı. Personelin yarısını çocuğuyla birlikte tatile gönderdik. Tüm bu çalışmalarla "Kalite Yönetim Sistemi" ne geçiş yapmış olduk. Bu arada elektronik alt yapıyı kurduk. O zamana kadar vatandaşlarla iletişim kurabileceğimiz bir alt yapımız yoktu. Ayrıca o dönem çok önemli bir çalışmaya daha imza attık ve arkadaşlara "Benim odamı herkese gösterin. Vatandaşlar benim odamı 24 saat canlı görsün" dedim. O zamanlar kameraların kalitesi biraz daha düşük olmasına rağmen, bunu da gerçekleştirdik.

Türkiye'de ilk kalite belgesini alan belediye

Şuanda internetten canlı izleniyor muyuz?
Evet. Şuanda www.nilufer.bel.tr ‘den canlı olarak izleniyoruz. Dünyanın neresinden girerseniz girin izleyebilirsiniz. Bu sistemi 2000 yılında devreye soktuk. Hiçbir zaman bu durumdan çekinmedim. Düşünebiliyor musunuz, birden bire Nilüfer farklı bir kimlikle ortaya çıktı. Bu çalışmalarımız her zaman ödüllendirildi. 2002 yılında Türkiye'de ilk kalite belgesi alan belediye biziz. 2006 yılında KalDer (Türkiye Kalite Derneği) Ulusal Kalite Ödülleri kamu kategorisinde Başarı Ödülü'nü aldık. Bu zamana kadar pek çok ödülümüz var, Avrupa'da da pek çok ödülün sahibi olduk. Dünyanın pek çok ülkesinde insanlara belediyeciliği anlattım. Bu süreç bu şekilde devam etti. Sağlık alanında da çok önemli projelerimiz var. Kentte ağaçlandırma çalışmalarına da önem verdik. Bugün itibariyle Nilüfer'de 180 park var. Kısacası Nilüfer'de artık yok yok.

"2012'ye hazırlanıyoruz"

İlk hayvan parkı Nilüfer'de öyle değil mi?
Evet... Hayvanlara yürüyüş parkı da yapıyoruz. Burası hayvanların yürüyeceği özel bir park olacak. Dediğim gibi, bizim amacımız vatandaşlara hizmet etmek. 2012'ye hazırlanıyoruz. Amacımız 2012 yılı içerisinde Avrupa Büyük Ödülü'nü Nilüfer'e getirmek. Nilüfer'in esas amacı, öncü ve lider bir kent olmak ve yaptıklarımızı paylaşmaktır. Bu yaptıklarımızı sadece Türkiye'de, Bursa'da değil, dünyanın her yerinde anlatıyoruz. Ülkemizde birçok kurum, kuruluş ve belediyeye danışmanlık yapıyoruz. Tabi ki danışmanlık için bir ücret almıyoruz. Sadece insanlarla bilgilerimizi ve birikimlerimizi paylaşıyoruz. Kendimizi kendimizle kıyaslıyoruz. Çünkü kendimizi kıyaslayacak bir belediye bulamıyoruz.

"Çocukların mutluluğu her şeyden önemli"

Üç dönemdir belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Bu dönemler içerisinde "En iyi yaptığım proje" dediğiniz hangisi oldu?
Projeleri birbirinden ayırmam imkânsız. Her bir projenin verdiği haz duygusu başka. Örneğin, spor tesislerini gezdiğimde orada çocukları oynarken gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum. Ya da eğitimle ilgili projelerimizde çocuklarımızı bu hizmetlerden yararlanırken görmek beni çok mutlu ediyor. Bu yüzden bir ayrım yapmam söz konusu değil. Ama çocuklarımızın gelişmesine, iyi bir şekilde eğitilmesine çok önem veriyorum. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Onların sosyal, kültürel ve sportif yönden en iyi şekilde yetişmesi gerekiyor. Örneğin bunun için her mahalleye halı sahaları yapıyoruz. Şu ana kadar 35'e yakın saha yaptık. Toplamda 42 mahallemiz var. Tüm mahallelerimize halı saha yapacağız. Vatandaşlarımız buradan ücretsiz yararlanıyorlar. Onlardan bir tek isteğimiz var, kırıp dökmeden, zarar vermeden kullanmaları. Ayrıca kültür evleri yapıyoruz. Kültür evlerimiz ev sıcaklığında vatandaşlara hizmet veriyor. Buraya çocuklar anne babalarıyla birlikte gelsin istiyoruz. Aileler burada kurslara geliyorlar.
Kısacası biz bu kentte her şeyi planlamış durumdayız. Örneğin, "Beş Evler Meydan Projesi"ne bu sene kazmayı vuruyoruz. Çalışmalar bittiğinde Nilüferlilerin artık alışveriş yapmak için Bursa'nın merkezine gitmelerine gerek kalmayacak.

Başkanla Özel

Hayat felsefenizi özetleyebilir misiniz?
Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan sende başkalarına öyle davranacaksın. Benim tüm arkadaşlarımdan istediğim bu. Ben bu felsefeyle yaşarım. Ben kendime nasıl davranılmasını istiyorsam karşımdakine de her şartta öyle davranırım.

Kitap okumaya fırsat bulabiliyor musunuz?
Çok seyrek. Ama yazın tatile gittiğim zaman en az bir kitap okurum.

En son okuduğunuz kitabı hatırlıyor musunuz?
Nazım Sılacı'nın ‘Asılı Kalan Hayatlar' kitabını okuyorum

Twitter'ınız var mı?
Evet, Facebook'ta da varım. Günde ortalama internet üzerinden 100 küsur tweetim var diyebilirim. ( http://twitter.com/mustafabozbey )

Peki, sinemaya gitmeye fırsat buluyor musunuz?
Ne yazık ki. Sinemaya gitmeye de çok fazla zaman bulamıyorum. Ama eve geç gitsem de güzel bir film bulur, izlerim.

Canınız sıkıldığı zaman kendinizi rahatlatmak için neler yaparsınız?
Çok yoğun çalışıyoruz. Çoğu zaman vatandaşlardan gelen soruları cevaplıyorum ve tüm sorulara, yazılanlara cevap vermeye çalışıyorum. Bizde sistem bu şekilde işler. Hiçbir vatandaş cevapsız kalmaz.

Hangi takımı tutuyorsunuz diye sormayacağız, çünkü muhtemelen Bursa Spor diyeceksiniz.
Evet, Bursa Sporluyum. ( Gülüşmeler )

Futbol dışında ilgilendiğiniz bir spor dalı var mı?
Ben çok güzel tenis oynarım. Ama beş yıldır işlerin yoğunluğundan dolayı epey uzak kaldım. Zamanım olsa birçok sporu yapmak isterim.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.