BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Ürgüp'ün Şarabını Tatmadan Gitmeyin

27 Ekim 2010
Ürgüp\'ün Şarabını Tatmadan Gitmeyin

Ürgüp'e gelipte  Ürgüp'e özel şarabından tatmadan gitmek olmaz dedik ve kendimizi Sarıkaya Şarap Evi'nde bulduk. Sarıkaya Şaraplarının sahibi Gülşen Sarıkaya Mahzen Evi'nde bize ev yapımı şaraplarını tek tek tanıttı ve sorularımızı cevapladı.

Ürgüp'ün turizmcilikten sonra en büyük geçim kaynaklarından biri üzüm ve üzümcülüğe dayalı şarapçılık. Her sokak başında bir mahzen eviyle karşılaşıyorsunuz gezerken. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız bu sektörün gelişmesi için Ürgüp Belediyesi olarak ellerinden geleni yaptıklarını söylüyor.

Sarıkaya şarapları

Hal böyle olunca bizde buralara kadar gelmişken kente özel bu şaraplardan tatmadan olmaz dedik ve kendimizi Sarıkaya Şarap Evi'nin önünde bulduk. Eski tarihi bir yapının içerisinde yaptıkları her türlü şarabın satışını yapan Sarıkaya Şaraplarının sahibi Gülşen Sarıkaya karşıladı bizi. Sarıkaya, satışlardan memnun olduklarını söylüyor. Kırmızı şarabın yanı sıra her türlü meyve şarabını da burada bulabilmeniz mümkün. Vişne, ahududu, nar, kavun ve karadut şarapları bunlardan bir kaçı sadece. Sarıkaya'dan bize en çok hangisini önerebileceğini soruyoruz, cevabı ise aynen şöyle oluyor: "Benim şaraplarımın hepsi lezzetli. Hiç birini ayırabilmem mümkün değil"

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.