BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Engelsiz Sanat Festivali Mersin’de Başlıyor

11 Ekim 2018

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali başladı. 11-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivale 17 ülkeden, müzik, resim, dans, fotoğraf gibi sanat dallarından toplam 149 sanatçı katılıyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Mersin'de kader birliği ettiğimiz bütün engelli kardeşlerimizi anlayarak ve yaşadıkları tüm sorunları çözerek Mersin'i engelli dostu bir kent yapmak için gerekli adımları her geçen gün daha kararlı bir şekilde atıyoruz" dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak engelli bireyler için yaptıkları hizmetler ve çalışmalardan ötürü birçok başarıya imza atarak ödüllere layık görüldüklerini söyleyen Başkan Kocamaz, asıl hedeflerinin ödül almak değil Mersin'i engelsiz bir kent haline getirmek olduğunu ifade etti. Kocamaz, "Halen büyük bir özen ve özveriyle yürüttüğümüz çalışmalarımız dolayısıyla Dünya Engelliler Vakfı ve Dünya Engelliler Birliği tarafından Küresel Sosyal Farkındalık Ödülü ile onurlandırıldık. Ayrıca, 14-16 Haziran 2016 tarihleri arasında New York'ta yapılan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler 9. Toplantısı'nda Erişilebilirlik Ödülünü almaya hak kazandık. Bu ödüller, başarımızın tescili ve kadromuzun motivasyonu için önemlidir. Ancak biz, ödül kazanmak için değil, Mersin'i engelsiz bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Gayemiz, engelli bireylerimiz ve ailelerinin yüzünde sımsıcak bir tebessüm oluşturmaktır" şeklinde konuştu.

"Yüzlerce engelli kardeşimizi sanatın, kültürün ve hoşgörünün festivalinde buluşturduk"

Coşkusunu bu yıl 2. kez tazeleyen Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali ile dünyada bir ilki başardıklarını ifade eden Başkan Kocamaz, "İlkini geçen yıl düzenlediğimiz Engelsiz Sanat Festivali'ni geçtiğimiz yıl 16 ülkeden 37 engelli sanatçının katılımı ile gerçekleştirdik. 22 bin katılımcı ile tek yürek olduk, birlikte hissettik. Dünyanın dört bir yanından gelen engelli kardeşlerimizle yarenlik ettik. Yüzlerce engelli kardeşimizi sanatın, kültürün, hoşgörünün, sevginin, anlayışın, empatinin festivalinde buluşturduk. Mersin'in her köşesinde hayata geçirilen etkinlikler sayesinde hem engelli bireylerimiz hakkında farkındalık yaratmış olduk, hem de dünyaya engellerin sanat ile nasıl aşılabildiğini ispatladık. Festival süresince, sesleri ile dinleyicileri büyüleyen sanatçılarımızla, sanatın engel tanımayacağını Mersin'den tüm dünyaya bir kez daha göstermiş olduk" diye belirtti.

Bu yıl ki festivalin dünyaca ünlü ozanımız Aşık Veysel anısına düzenlenmesindeki ana sebepten de söz eden Başkan Kocamaz, "Ülkemizin ve kentimizin hoşgörü ve insan sevgisini tüm dünyaya gösterecek bu etkinlik ile 17 farklı ülkeden, müzik, resim, dans, fotoğraf gibi sanat dallarından toplam 149 sanatçıyı Mersin'de ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz, tüm engellerin yüreğimizdeki ışıkla aşılacağına inanıyoruz. Asıl aydınlığın ve yine asıl karanlığın yüreğimizde olduğunun inancındayız. Bu yüzden bu yıl ki festival mottomuzu ‘Karanlıktan Aydınlığa' olarak belirledik. Festivali, dünyaca ünlü ozanımız, Aşık Veysel anısına düzenlememizdeki ana sebep de budur. Çünkü o, karanlık bir dünyaya bakan gözlerini, yüreğindeki ışıkla aydınlığa kavuşturmuştur. Yaşama dair tüm duygularını yazdığı şiirlerle ve okuduğu türkülerle dünyaya duyurmuştur. Bizim festivalimiz kalplere umut veren engelleri sanatla aşan bir temaya sahiptir. Bu sebeple festivalimizi değerli ozanımız Âşık Veysel anısına gerçekleştiriyoruz" dedi.

Başkan Kocamaz konuşmasının sonunda ise 4 gün sürecek olan festival etkinlikleri için il merkezinin değişik semtlerinde konser sahneleri kurduklarını ve sergi alanları açtıklarını belirtti. Ayrıca festival süresince düzenlenecek paneller ve çalıştayların herkese açık ve ücretsiz olduğunu sözlerine ekledi.

 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.