BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Kentimizde Onlara da Yer Var

09 Ağustos 2018
Kentimizde Onlara da Yer Var

Yerel yönetimler, şehirleri beraber paylaştığımız küçük dostları ihmal etmiyor. Belediyeler vatandaşa hizmetin yanı sıra sokak hayvanları ve çiftlik hayvanlarına hizmet vermeye devam ediyor. Vahşi hayvanlara da dönem dönem yardım elini uzatıyorlar.

 

Yerel yönetimler yaşadığımız kentleri birlikte paylaştığımız sokak hayvanlarına sahip çıkıyor. Belediyelerin Veteriner Hizmetleri Müdürlükleri, sokaklarda gördüğümüz kedi, köpek ve kuşlar dışında çiftliklerde bakımı yapılan büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanların da bakım ve ihtiyaçlarını karşılıyor. Ülkemizde özellikle büyükşehir belediyelerinin hayvanlara yönelik büyük bir titizlikle yürüttüğü çalışmalar dünyaya örnek oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yakın zamanda Tuzla'da açılışını yaptığı Tepeören Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı dünyanın ikinci büyük bakım evi oldu. Türkiye'nin ilk hayvan hastanesi olan Gurabahane-i Laklakan'ı da içinde barındıran Bursa Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi de Türkiye'nin en büyük tesislerinden biri. Eyüpsultan Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Adalar Belediyesi gibi büyük küçük pek çok belediye sokak hayvanlarına özel klinikler açmış durumda. Ayrıca belediyeler sadece hayvan barınakları, klinikler ve yaşam alanları oluşturarak hayvanların yanında olmuyor. Ayrıca Yalova Belediyesi, Kağıthane Belediyesi, Edirne Belediyesi gibi birçok belediye de özel hayvan ambulansı ile sokak hayvanlarının acil durumlarına da müdahale ediyor.

Belediyelerin Veteriner Hizmetleri Müdürlükleri Neler Yapar?

Belediyelerin Veteriner Hizmetleri Müdürlükleri; bulaşıcı hastalıklarla mücadele ve hayvan sağlığını korumak, halk ve çevre sağlığını korumak üzerine çalışmalarda bulunur. Geliştirdikleri projelerle kentin hem hayvanlar hem de insanlar açısından yaşanabilir ve sağlıklı olması için çalışırlar.

İl, ilçe, belde sınırlarındaki hayvanların tespitini gerçekleştirerek rehabilitasyon, bakım ve yaşam merkezi açılması ya da var olan merkezlerin kapasitesinin arttırılması üzerine çalışmalar gerçekleştirir. Bölge sınırları içerisinde kalan çiftliklerde beslenen hayvanların tespiti gerçekleştirerek, kayıt altına alır. Tıbbi müdahale, veterinerlik hizmeti ihtiyaçları durumunda onları merkezlere yönlendirir. Bölgede yaşayan sahipsiz hayvanların beslenmesi, mama kabı ve su kabı gibi beslenme noktaların yapılmasını sağlar. Belediyelerin kurduğu bakım, yaşam ve rehabilitasyon merkezleri, sokak hayvanlarının sağlık durumlarının rutin kontrollerini gerçekleştirir.

Rehabilitasyon, Bakım, Yaşam Merkezlerinde Ne Gibi Hizmetler Veriliyor?

Hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması ve hastalıklarının tedavi edilmesi konusunda hizmet verilir. Burası sahipsiz sokak hayvanlarına yuva olur. Kedilerin, köpeklerin sahiplendirilmesine destek ve olanak sağlar. Evde ya da çiftlikte bakımı sağlanan hayvanlara, veterinerlik hizmeti sunan yerlerdir.

Geçici Hayvan Bakımevinden köpek sahiplenmek istiyorum. Köpek sahiplendiriyor musunuz? Ne yapmam gerek? Ücretli mi?

Mesai saatleri içerisinde Geçici Hayvan Bakımevlerine giderek dolduracağınız form sonrası uygun görüldüğü takdirde herhangi bir ücret ödemeden kimlik fotokopinizle köpek ya da kedi sahiplenebilirsiniz.

Köpeğin kulağında küpe olması ısırmayacağı anlamına mı gelir?

Köpeğin kulağında küpe olması, bu köpeğin kısırlaştırıldığı, kuduz aşılarının yapıldığı, mikroçip takılıp kayıt altına alındığını gösterir. Ancak, kısırlaştırılan köpeklerin cinsiyet hormonu aktiviteleri oldukça azalacağından, hayvanın genel mizacında bir yumuşama ve saldırganlığında da azalma görülmektedir.

Kedime / köpeğime aşı yaptırmak zorunda mıyım? Aşı yaptırmazsam bir zararı olur mu?

Birçok ölümcül hastalığa karşı, kedi ve köpeklere zamanında aşı yapılarak bağışıklık kazanmaları sağlanmaktadır. Zamanında aşı yaptırılmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları yaşanabilmektedir

"Barınaktan Sahiplenin"

Kadıköylü vatandaşların yakından tanıdığı ve unutmadığı kedi Tombili ile köpek Tommy ve Tarçın için heykeller yaptıran ve sokak hayvanlarına daha birçok konuda dikkat çeken Kadıköy Belediyesi, Sokak Hayvanlarını Koruma ve Barındırma Merkezi ile hem hayvanlara karşı yapılan olumsuz davranışların önüne geçmeye çalışarak hayvanların sağlığı ile ilgileniyor hem de hayvan severlere sahiplendirme şansı tanıyor. Kadıköy Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma ve Barındırma Merkezi'ni gezerek sokak hayvanları ve yardıma muhtaç hayvanlar hakkında yaptıkları projeleri anlatan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, barınakta 500'e yakın hayvan olduğuna ve sahiplendirmeyi teşvik ettiklerine dikkat çekti.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.