BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Haftanın Projesi: Elazığ’ın Elektrikli Otobüsleri

13 Haziran 2018

Dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, elektrikli, 0 emisyonlu otobüsler (ELBÜS) Elazığ'da toplu taşımada kullanılmaya başlandı. Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın direksiyona geçtiği ELBÜS'ler, basına tanıtıldı. 


Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın 'Marka Şehir Elazığ İçin Çözüm Planları' arasında yer alan çevre dostu, elektrikli, bataryalı ELBÜS'lerin bir bölümü Elazığ'a geldi. Dünyada ilk kez Elazığ'da kullanılacak olan 18 metre uzunluğunda şarjlı, bataryalı, çevre dostu ELBÜS'ler trafikte yerini alarak toplu taşımada yarın itibariyle kullanılmaya başlanacak. Yaklaşık 150 kişi kapasiteli ELBÜS'lerin ilk test sürüşünü, Başkan Yanılmaz, basın mensuplarıyla birlikte yaptı.

Uzun bir AR-GE çalışmalarının olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, "Elazığ için büyük bir farkındalık ortaya koymuş olduk. Dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, elektrikli, 0 emisyonlu otobüsü ilimizi de kullanmış olacağız" dedi.

ELBÜS'ün önemli bir marka değeri olduğunu aktaran Başkan Yanılmaz, "Aynı zamanda sessiz otobüs. Sanki hareket halinde olmayan bir aracın rölantide çalıştığı anda çıkarmış olduğu sesi duyuyoruz. Bu araçlar, ayaktaki yolcu ile birlikte yaklaşık 150 kişi taşıyabiliyor. Koltukların dizaynının dahi üzerinde çok çalışma yaptık. Çayda çıra figürleri koyduk. Karşılıklı koltukların olmaması için de güzel bir dizayn çalışması yaptık. Yolcularımız geçerken veya otururken birbirini rahatsız etmeyecek; gereken her şeyi düşündük. Elazığ'dan tüm dünyaya örnek olacak aracı, biz burada kullanmış oluyoruz" diye konuştu.

Konforlu bir yolculuk için bugünden itibaren ELBÜS'lerin şehir içi trafiğinde seyredeceğini belirten Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, konuşmasında şunlara değindi: "Sadece Elazığ'da sadece Türkiye'de değil dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda elektrikli körüklü sıfır emisyonlu, tamamen yerli ve milli olan, bizim mühendislerimizin dizayn ettiği ve bizim mühendislerimizin imalatını yaptığı, elektrikli otobüs ELBÜS'lerin bugün açılışını yapıyoruz. Şehrimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu otobüsler çevreyi kirletmeden şehir içi ulaşımının nasıl yapılacağının en güzel örneklerinden bir tanesidir. Şu anda devreye aldığımız altı adet otobüsün her biri 150 kişi taşıyabilecek kapasitededir, kilometrede 10 kuruş harcayarak geri dönüşlerinde kendi kendini park eden ve bir şarjla 400 kilometre yol yapabilen ender yapılmış olan özel bir otobüstür."

Yerli Üretim

ELBÜS hakkında teknik bilgi veren üretici firma sahibi Murat Bozankaya ise, "Otobüsümüz 18 metre uzunluğunda ve 150 kişi kapasiteli. Üstünde 600 kilovat saatlik aküsü bulunuyor. Ortalama 400 kilometre gidebiliyor. 700 beygir gücündedir. 4 tane motoru vardır. Motorlar direk aksların üzerindedir. Kilometre başına 10 kuruş elektrik harcar. Şu an Elazığ'a 6 tane teslim ettik. 2 tanesi yolda. Toplam 15 taneyi bu ayın sonuna kadar teslim etmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.