BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Belediyeler Ramazana Hazır

09 Mayıs 2018

Ramazan'ın yaklaşması ile birlikte belediyelerde ayrı bir telaş yaşanıyor. Camiler temizleniyor, iftar çadırları kuruluyor, iftarlar için günlük planlar yapılıyor. İftar sonrası değişik etkinlikler de belediyelerin bir çoğunun faaliyet planları içinde.


BelediyeDeniz ekibi olarak sizler için belediyelerin bu seneki Ramazan hazırlıklarını derledik. Elbette hemen hemen bütün belediyeler farklı hazırlıkların telaşı içinde. Biz bir kısmına haberimizde yer veriyoruz. İstanbul Büyükçekmece Belediyesi, Ankara Altındağ Belediyesi, Adıyaman Belediyesi, Afyonkarahisar Bolvadin Belediyesi, Mersin Erdemli Belediyesi, Şanlıurfa Haliliye Belediyesi ve Bursa Orhangazi Belediyesi'ne bağlı ekipler cami ve mescitlerin temizlik çalışmalarına hızla devam ediyor.

Zeytinburnu Belediyesi, ilçenin en büyük camilerinden tarihi Seyyid Nizam Cami'ni sivrisinek ve haşerelere karşı ramazan ayı öncesi ilaçlayarak vatandaşların rahat bir şekilde ibadet yapmasını hedefliyor.

Keçiören Belediyesi  Zabıta  Müdürlüğü'nce oluşturulan ekipler,  Keçiören  genelinde halkın yoğun olarak alışveriş yaptıkları ekmek fırınları, simit fırınları, yufka-kadayıf imalathaneleri, unlu mamuller üretim yerleri, pastaneler, lokantalar, pide kebap salonları, süpermarketler gibi gıda üretim  ve satışı yapılan iş yerlerinde denetimlerini artırdı.

Ramazan ayı boyunca ilçesindeki 66 mahallede kurduğu iftar sofraları ile gönülleri birleştiren Kepez Belediyesi, ‘Mahallemde İftar Var' programlarını bu yıl da sürdürüyor. Kepez'deki 66 mahallede iftar sofrası kurma geleneği, bu yıl  Varsak mahallelerinde başlayacak. İlk iftar sofraları, Varsak'taki Esentepe Mahallesi 7103 sokak, Şelale Mahallesi 7304 sokak ve Demirel Mahallesi Yeşil Gözde Sitesi yanında kurulacak.

Komşuluk ilişkilerini güçlendiren iftar sofraları ile aynı mahallede oturup birbirini tanımayan vatandaşları aynı sofrada buluşturmayı amaçlayan Mamak Belediyesi, bu yıl 60 bin kişiyi iftar sofrasında ağırlamayı planlıyor. Mamak Belediyesi, ramazan ayında 27 mahallede toplam 60 bin kişiye iftar verecek

Özenle Hazırlanan İftariyelikler Ramazan Soflarında

Muratpaşa Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan ayını yine komşularıyla birlik ve beraberlik içinde yaşayacak. Ramazan ayı boyunca Muratpaşa Belediyesi, 56 mahalleyi kapsayacak bölge iftarları düzenleyecek. Muratpaşa Belediyesi iftar sofralarında 60 bin kişi bir arada oruç açacak. İftar sofralarında; mercimek çorbası, tavuk sote, pirinç pilavı ve irmik tatlısından oluşan menü olacak. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'ne bağlı aşevi, her gün kurulacak iftar sofralarında sunacağı yemekleri; 8.4 ton tavuk eti, 1.5 ton mercimek, 3 ton pirinç ve 1.5 ton irmik kullanarak hazırlayacak.Bu yemeklerin hazırlanmasında sadece soğuk sıkma zeytinyağı ve tereyağı tercih edildi. 60 bin kişilik iftar sofraları için 1620 litre zeytinyağı, 930 kilogram tereyağı kullanılacak. İftar sofralarını hazırlayacak aşevi, ayrıca, günlük bin kişiye yaptığı yemek yardımına Ramazan ayında da devam edecek.

Ramazan Davulcuları Eğitime Başladı

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Ramazan ayı boyunca vatandaşları sahura kaldıracak olan 30 davulcuyu eğitime aldı. Davulcular, ritim eşliğinde manilerle eğitim yaptı.
Ramazan davulu ve manileri, Ramazan ayının vazgeçilmez eski geleneklerinden biri. İstanbul başta olmak üzere, Ramazan ayında halkı sahura kaldırmak için mahalle aralarında çalınan davul geleneği uzun yıllardır sürüyor. Eski zamanlarda daha da meşhur olan bu gelenek için Gaziosmanpaşa Belediyesi, bir ay boyunca mahallelerde dolaşacak olan davulcuları eğitime aldı. Gaziosmanpaşa'nın 16 mahallesinde görev alacak 30 davulcu, eğitmenler, zabıta ekipleri ve mahalle muhtarlarından oluşan jürinin karşısında davul çalma ve mani söylemede son provalarını yaptı.

Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Merkez Anıtpark Meydanı ve Kalıcı Konutlar Bölgesi'ne Ramazan Sokağı kuruyor. Ramazan Sokağında kurulacak olan stantlarda çeşitli ürünlerin satışı gerçekleşecek. Öte yandan Ramazan ayı boyunca düzenlenecek etkinlikler de belirlendi. Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenecek etkinlikler kapsamında Düzce Belediye Başkanlığı önünde İrfan Çadırı kurularak çadırda Tasavvuf sohbetleri ve Musiki dinletileri olacak. Ayrıca, Anıtpark, Kalıcı Konutlar ve Konuralp'de kurulacak sahnelerde Mevlid- Şerif programları, Tasavvuf Müziği konserleri, söyleşiler ve çocuklar için tiyatro ve oyun gösterileri düzenlenmesi planlanıyor.

Yardım Elleri Uzanmaya Başladı

Rize Belediyesi her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da 46 mahalle de ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımı yapıp, her gün akşam iftar yemeği verecek. Belediye Başkanı Eşi Menduha Kasap, yaptığı açıklamada; Öncelikle Tüm Rizelilerin yaklaşan Ramazan Ayını tebrik etti. Bayan Kasap, yardıma muhtaç ailelerin iftar sofralarına bir nebze de olsa katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Bayan Kasap, "ilk etapta 150 Aileye yardım edeceğiz, hazırlanan ilk erzakları bire bir İhtiyaç sahiplerine teslim ederek başladık. Ramazan ayı süresince yardım kolilerini 46 mahallemize ulaştırma gayretinde olacağız Allah kabul etsin" dedi.

 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.