BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

İşte Vize İstemeyen Ülkeler

07 Şubat 2018
Yurt dışına çıkmak istiyorsunuz ama vize almak oldukça zor ve zahmetli. Her defasında alınan vize ücreti artan kurla birlikte seyahat bütçelerini zorluyor. Bu durum da yurt dışına çıkmak isteyenlere vize istemeyen ülkeleri alternatif olarak öne çıkarıyor. Bizler de sizlerin bu sancılı arama sürecinde yalnız bırakmamak hatta biraz da olsa kurtarmak için vize istemeyen ülkeleri derledik.

2018 yılında Türk vatandaşlarından vize istemeyen ya da kapıda vize veren ülkeleri sıraladık. Belki gitmek istediğiniz yer listemizde yoktur diye, online vize veren ülkeleri de ekledik.

Nasıl Vizesiz Seyahat Edilir?

Yurtdışına çıkmak istiyorsunuz ama vizeniz ve pasaportunuz yok. O zaman pasaport istemeyen ülkelerden birini seçerek ilk yurt dışı deneyiminizi yaşayabilirsiniz. Sadece Türk vatandaşı kimliğinizle gidebileceğiz 3 ülke var. Bunlar Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Ukrayna'dır. Diğer yurtdışı ülkeleri için öncelikle bir pasaport sahibi olmanız lazım. Bu umuma mahsus yani bordo pasaport veya yeşil pasaport olabilir ki yeşil pasaportunuz varsa vizesiz seyahat şansınız daha da artıyor.

Eğer bir pasaportunuz varsa ve hiç yurtdışına çıkmadıysanız, uygun fiyatlı vizesiz turlardan birine katılmak sizin için güzel bir alternatif olabilir. Vizesiz Avrupa turları, vizesiz Balkan turları seçeneklerini bulabileceğiniz uygun fiyatlı tur şirketleri bulabilirsiniz.

İşte Vizesiz Ülkeler

Andorra

Bir Avrupa ülkesi olan Andorra'da 90 gün boyunca vizesiz kalabiliyorsunuz. Andorra, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke. Buraya ulaşmak için önce Fransa'ya veya İspanya'ya gitmeniz gerek. Bu da Schengen vizesi almanız gerektiği anlamına geliyor.

Antigua-Barbuda

Karayip Denizinin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi Antigua-Barbuda tüm pasaportlar için 180 gün vizesiz.

Arjantin

Güney Amerika Kıtası'nda yer alan Arjantin 90 gün vizesiz. Yeşil pasaport veya diplomatik pasaport için de vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.

Arnavutluk

Bir Balkan ülkesi Arnavutluk da tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz.

Azerbaycan

Azerbeycan, havalimanında vize veren ülkelerden birisi. Bakü Haydar Aliyev, Gence, Nahçivan Uluslararası havalimanlarında 10 dolar karşılığında 2 aylık vize alabiliyorsunuz. Gerekli olan 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi. Eğer karadan seyahat ediyorsanız 20 Amerikan Doları karşılığında evisa.gov.az sitesinden online vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Bahamalar

Orta Amerika'ya dahil olan Karayipler'deki Bahamalar'a vizesiz giriş yapılabiliyor ve 90 gün kalınabiliyor. Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi Bahamalar gümrük yetkililerine ispat etmek zorundasınız. Bunun için otel rezervasyonunuzu mutlaka yapın. Bahamalar'da ABD Doları geçerli.

Bahreyn

Bahreyn de kapıda vize alabileceğiniz bir ülke. İran Körfezi'nde yer alan Bahreyn kapı vizesiyle 15 gün güzel bir gezi yapabilirsiniz. Ülke sınırları içindeyken gezinizi uzatmak isterseniz bu süreyi uzatabiliyorsunuz da. Bahreyn Krallığı'na hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf. Ayrıca dilerseniz Kingdom of Bahrain eVisa System ile internet üzerinden e-vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Barbados

Karayipler'de yer alan Kuzey Amerika ülkesi olan Barbados 90 güne kadar vizesiz.

Belarus

Belarus vizesiz gidilen bir ülke ve 30 gün kalabilirsiniz. Küçük bir detay, Doğu Avrupa'da yer alan Belarus'a girişte geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve göçmen kayıt kartının doldurulması gerekiyor.

Belize

Orta Amerika'da yer alan Belize tüm pasaportlar için 90 gün vizesiz.

Bhutan

Bhutan, Doğu Himalayalar'da yer alan küçük ülke ama Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan'ı ziyaret etmeniz mümkün değil. Butan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan'ın başkenti Thimpu'daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Bhutan milli havayolu Druk Air'e ile tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan'a gitmek mümkün hale geliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai'ye e-vize ile gidilebilirsiniz. Ya da Türk Hava Yolları, Pegasus, Emirates, FlyDubai havayolu firmalarından vize alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta havayolu üzerinden vize aldığınızda ülkeye mutlaka o havayolu ile girip çıkmanız gerekiyor.
Türk Hava Yolları sayfasında e-vize sayfası. B.A. Emirliği vize başvurusunu seyahat tarihinden en az 7 iş günü öncesinde yapmış olmak gerekiyor. THY'de vize ücreti 105 Amerikan Doları. Vizeniz onaylanınca biletinizi alıyorsunuz. Dubai International Airport'tan aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istemiyor. Kısa süreli geçiş yapacak olanlar için ise 96 saatlik transit vize adı altında bir vize uygulaması var. 96 saatlik Dubai Transit Vize bedeli ise 75 Amerikan Doları. Gri, yeşil ve diplomatik pasaport için Dubai vizesi gerekmiyor. BAE'de en fazla kalış süresi 29 gün. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

Bolivya

Vizesiz Güney Amerika ülkeleri listesindeki Bolivya'da 90 güne kadar kalabilirsiniz.

Bosna Hersek

Bosna Hersek'te vizesiz bir şekilde 90 günü aşmayacak şekilde gezebilirsiniz.

Botswana

Botswana bir Afrika ülkesidir. Bostwana'nın sınırında vize alabilir ve 90 gün kalabilirsiniz.

Brezilya

Güney Amerika kıtasının en büyük ve en kalabalık ülkesi olan Brezilya vize istemeyen ülkeler arasında ve ülkede 90 gün seyahat edebilirsiniz.

Brunei Sultanlığı

Brunei, Asya'da Borneo Adasında yer alıyor. Pasaport türüne bakılmaksızın 30 gün süreyle vizeden muaf seyahat izni veriyor.

Cape Verde

Atlas Okyanusu'nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesidir. Cape Verde'ye girebilmek için havalimanında 25 Euro karşılığı vize alabilirsiniz.

Doğu Timor

Doğu Timor vizesi kara sınır kapılarında 30 Dolar karşılığında 90 gün ikamet süreli tek veya çoklu girişli veriliyor. Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı veya Deniz Limanı varışlı ziyaretlerde 30 gün süreyle geçerli tek girişli Doğu Timor vizesi alabiliyor.

Dominik Cumhuriyeti

Karayipler'deki Hispanyola adasında yer alan ülkelerden Dominik Cumhuriyeti vizesi havalimanında veya limanlarda 10 Dolar karşılığında 30 gün alınabiliyor. Pasaporta vize pulu olarak yapıştırılıyor. Schengen vizesi yoksa Avrupa üzerinden aktarmalı uçuşlarda transit vize almanız gerekebilir.

Ekvador

Güney Amerika ülkesi Ekvator vizesiz gidilen ülkelerden biridir. Havalimanında veya sınır geçişlerinde 90 gün vize alabilirsiniz.

El Salvador

Orta Amerika'daki El Salvador 90 gün süreyle vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alıyor.

Endonezya

Asya'da yer alan Endonezya'ya vizesiz girilebilir ve 30 gün kalabiliyorsunuz.

Ermenistan

Yalnızca bordo pasaportlulara sınırda 21 gün süreyle 10 Dolar karşılığında vize veriliyor. Pasaportunuzda Ermenistan kaşesi varsa Azerbaycan vize vermiyor. Ermenistan vizesine online başvurusu yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına kaşe basılıyor.

Fas

Resmi adı Fas Krallığı olan Kuzey Afrika ülkesidir Fas. Fas'a vizesiz 90 gün süreyle giriş yapılabilirsiniz. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz doldurulması önemli.

Fiji

Okyanusya kıtasında yer alan Fiji'de 120 gün süreyle vizesiz gezebilirsiniz.

Filipinler

Filipinler bir Güneydoğu Asya ülkesidir ve 30 güne kadar ülkede vizesiz gezilebilirsiniz.

Filistin

Orta Doğu'da, tarihi Filistin bölgesindeki Arap devleti Filistin vize istemeyen ülkeler listesinde, ancak İsrail üzerinden gidilmesi durumunda İsrail vizesi almak gerekiyor. Filistin Gazze Şeridi'ne Mısır üzerinden de gidilebiliyor. Ancak Mısır da vize istiyor. Filistin'e vizesiz girişle 30 gün kalabiliyorsunuz.

Fildişi Sahili

Afrika kıtasının batı kısmında yer alan Fildişi Sahili e-vize ile vize veriyor. snedai.com internet adresi üzerinden e-vizenizi 3 aylık 73 Euro, 1 yıllık 134 Euro karşılığında alabilirsiniz. Başvuru formu doldurulduğunda e-posta adres bilgisi girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak onay kodu gönderiliyor. Bu kodun başvuru formuna girilmesi gerekiyor.

Guatemala

Orta Amerika kıtasında yer alan Guatemala Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador ile komşu. Doğuda Karayip Denizine, batıda Büyük Okyanus'a kıyısı var. Guetamala vize istemiyor. Sınır kapılarından ülkeye girişte alınan kapı vizesi ile ülkede 90 gün kalınabilir.

Güney Afrika

Afrika kıtasının en zengin ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti vize istemiyor. Sınır kapılarında veya havalimanı girişlerinde ücretsiz vize alıp 30 gün kalabiliyorsunuz.

Gürcistan

Güney Kafkasya'da yer alan Gürcistan vizesiz. Gürcistan vizesi kaşe olarak kapıda pasaportunuza vuruluyor. Ayrıca pasaportsuz kimlikle de giriş yapılabiliyor. Kimliğin yeni, kırışmamış, 10 yıldan eski olmaması şart. Ülkede 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Haiti

Küba'nın karşısında, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde yer alan Karayipler ülkesi Haiti sınırda vize alınabilen ülkelerden biri. Kuzey Amerika kıtasındaki ülkeye girişlerinde havaalanında 10 Amerikan Doları karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alınabiliyor.

Honduras

Kuzey Amerika ülkesi Honduras 90 gün vizesiz.

Hong Kong

Çin'in güney kıyısında bulunan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel bir yönetim bölgesi. Hong Kong vize istemiyor ve 90 gün süreyle kalabiliyorsunuz. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

İran

Doğu komşumuz İran vize istemiyor ve 90 gün süreyle ülkede kalabiliyorsunuz.

Irak

Güneydoğu komşumuz Irak vizesi farklı uygulamaya sahip. Sadece bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, sadece Türkiye'den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye'ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesi alabiliyor. Karayolu ile Irak'a seyahat etmek isteyenlerin Irak'ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf.

Jamaika

Orta Amerika'da, Küba'nın güneyindeki Karayipler ülkesi Jamaika 90 günü vizesiz.

Japonya

Asya Kıtası ülkesi Japonya 90 gün vizesiz.

Kenya

Afrika kıtasının doğu kısmındaki Kenya, sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50 Dolar karşılığında vize veriyor. Ayrıca evisa.go.ke sayfasından da e-vize veriyor. Seyahatten en az 2 gün önce başvurup, alınan e-vizeyi çıktısının alınması gerekiyor.

Kuveyt

Arabistan Yarımadasının kuzeydoğusundaki Ortadoğu ülkesi Kuveyt sınırda vize veriyor. Yanınızda mutlaka gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olması şart. Kalış süresi 90 gün. Pasaportunda İsrail vizesi ya da İsrail'e giriş damgası bulunanlar Kuveyt'e giremiyor.

Komor Adaları

Afrika kıtasında, Mozambik açıklarındaki Hint Okyanusundaki Komorlar Birliği'ne Türk vatandaşları sınır kapısında vize alabiliyor.

Kamboçya

30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30 Dolar karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor.

Katar

Ortadoğu ülkesi Katar vizesiz bir ülke. Havalimanında ücretsiz 30 gün Katar vizesi alabiliyorsunuz.

Karadağ

Balkan ülkelerinden Karadağ, 90 gün vizesiz kalış veriyor.

Kazakistan

Coğrafi olarak Avrupa ülkesi sayılan Orta Asya ülkesi Kazakistan 30 gün vizesiz. Kazakistan'da 5 günden fazla kalacaksanız, ülkeye girişten en geç 5 gün içerisinde göç polisine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başka bir şehre gittiğinizde kayıt yenilemeniz zorunlu.

Kırgızistan

Orta Asya ülkesi Kırgızistan, vize istemiyor. Ülkede kalış süre sınırı da yok.

Kolombiya

Güney Amerika'da yer alan Kolombiya vizesiz 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosova

Balkan ülkesi Kosova vize istemiyor. Denize kıyısı olmayan bir ülkede 90 gün kalabiliyorsunuz.

Kosta Rika

Orta Amerika ülkesi Costa Rica vizesiz gidilebilen ülkeler arasında. 30 gün kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Akdeniz'de yer alan Kuzey Kıbrıs sadece kimlikle girebileceğiniz bir ülke. 30 gün kalabiliyorsunuz. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiliyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Pasaportla Kıbrıs vizesi alırsanız Yunanistan'a giremiyorsunuz.

Lübnan

Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi olan Lübnan vizesiz istemeyen ülkeler arasında. Lübnan'da 90 gün kalabiliyorsunuz.

Makedonya

Makedonya vizesiz ülkeler arasında. Makedonya'da 90 gün kalabiliyorsunuz. Yanınızda kalacağınız gün başına en az 50 Euro, otel bilgilerini gösteren belge ile dönüş uçak bileti gösterilmeli. Eğer başka bir ülkeye geçecekseniz bunun ispatı olarak geçilecek ülkedeki otel rezervasyonu eklenebilir.

Makau

Çin'in güney kıyısındaki Çin Macau özel yönetim bölgesi 30 gün vizesiz gezilebilir.

Maldivler

Hint Okyanusunda bin 200 adadan oluşan Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alıyor ve 1 ay kalınabiliyor.

Malezya

Güneydoğu Asya ülkesi Malezya'ya da 90 gün vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

Madagaskar

Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi Madagaskar için havalimanına varışta Madagaskar vizesi pasaportunuza 20 Euro karşılığında 1 aylık vuruluyor.

Mauritius
Afrika kıtasında yer alan tatil adası Mauritius vize istemeyen ülkeler arasında.

Meksika

Kuzey Amerika'nın güney yarısında yer alan Meksika e-vize ile 180 gün kalma izni veriyor. Meksika e-vize için inm.gob.mx sitesinden başvuru yapıyorsunuz. Meksika e-vize ücreti yok.

Mısır

Kuzey Afrika'da yer alan Ortadoğu ülkesi Mısır vize isteyen bir ülke. 18 yaş altı ve 45 yaş üstü herkes vizesiz girebiliyor ve kapıda 15 Dolar karşılığı vizesini alıyor. Bunun dışındaki yaşlardakilerin Mısır vizesini alması gerekiyor. Tek giriş 95TL, multi vize 110TL.

Moğolistan

Orta Asya'da bulunan Moğolistan 30 gün vizesiz.

Mozambik

Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan Mozambik vizesi Maputo havalimanında 84 Amerikan Doları karşılığında 30 günlük veriliyor.

Myanmar

Güneydoğu Asya'da yer alan Burma ya da Birmanya adıyla da bilinen Myanmar e-vizesi 28 günlük. Myanmar vizesi için http://evisa.moip.gov.mm/ sitesinden başvuru yapılıyor. Fotoğrafınızı sisteme yüklüyor, gerekli bilgileri girim 50 Dolar ödüyorsunuz. Myanmar kapıda vize uygulaması yok. Kırmızı, yeşil pasaport fark etmeksizin vize isteniyor.

Moldova

Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova vizesiz bir ülke.

Nepal

Nepal sınır kapısında vize veriyor. Nepal vize ücretleri 15 gün 25 Dolar, 30 gün 40 Dolar ve 90 gün kalış için 100 Dolar.

Nikaragua

Orta Amerika'nın en büyük ülkesi Nikaragua'da 90 gün vizesiz kalabiliyorsunuz.

Palau

Okyanusya ülkesi Plau vizesiz gidilecek ülkeler arasında. Papua Yeni Gine'nin kuzeyinde kalıyor. Palau'da vizesiz 30 gün kalabiliyorsunuz.

Panama

Orta Amerika'da yer alan Panama vizesiz 180 gün kalabiliyorsunuz.

Paraguay

Güney Amerika ülkesi Paraguay Cumhuriyeti vizesiz 90 gün kalabilme imkanı veriyor.

Peru

Güney Amerika ülkesi olan Peru'da vizesiz 90 gün kalabilirsiniz.

Samoa

Güney Büyük Okyanus'unda, Polinezya'da bulunan Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, vizesiz bir ülke ve 60 gün kalabiliyorsunuz.

Saint Kitts ve Nevis Adaları

Kuzey Amerika kıtasında olan Karayiplerdeki Saint Kitts ya da Saint Christopher Adası ve Nevis Adaları Türk vatandaşları için 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları

Orta Amerika'ya dahil karayiplerdeki St. Vincent-Grenadines 30 gün vizesiz gezilebilir.

Seyşeller

Hint Okyanusu'nda yer alan, Afrika'ya bağlı ada ülkesi Seyşeller 90 gün vizesiz.

Sırbistan

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan Sırbistan 90 gün dolaşım izni veriyor.

Singapur

Singapur vizesiz 90 gün kalış izni veriyor.

Sri Lanka

Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusunda yer alan Sri Lanka vizesi ülkeye gelmeden e-visa ile veriliyor. eta.gov.lk sitesinden 30 günlük vize 30 Dolara alınabiliyor.

Sudan

Afrika'nın en geniş 3. ülkesi Sudan vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105 Amerikan Doları karşılığında 30 günlük kalışlı veriyor. Ülkeye girdikten sonraki 1 hafta içerisinde polis merkezinde ya da havalimanında kayıt yaptırmak gerekiyor.


Swaziland

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Svaziland ya da resmî adıyla Svaziland Krallığı vizesiz gidilen ülkeler listesinde. 30 gün vizesiz.

Şili

Güney Amerika ülkesi Şili'yi 90 gün vizesiz gezebiliyorsunuz.

Tacikistan

Orta Asya'da denize kıyısı olmayan Tacikistan'a gitmeden önce e-vize başvurusunda bulunuyorsunuz. Başvuru sitesi visa.gov.tj. Ayrıca Duşanbe Havalimanındaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk Bürosundan da 60 gün geçerli vize alabilirsiniz.

Tanzanya

Afrika'nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzanya vizesi normal pasaport sahipleri için havalimanında 50 Dolar ödeyerek 90 gün kalışlı olarak alınabiliyor.

Tayland

Tayland vizesi havalimanında 30 günlük veriliyor.

Tayvan

Doğu Asya ülkesi Tayvan 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizey veriyor. Başkent Taipei'deki Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapma şartıyla sınırda ücretsiz alabiliyorsunuz.

Togo

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Togo'ya kapı vizesi ile giriş yapıyorsunuz. Vizenizi ülkenin sınır kapılarından ve Lomé Havalimanında alabilirsiniz.

Trinidad ve Tobago

Karayiplerde yer alan, Güney Amerika kıtasındaki Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan ülke 30 gün vizesiz.

Tunus

Akdeniz'e kıyısı olan Tunus Kuzey Afrika'da ve 90 gün vizesiz kalabileceğiniz bir ülkedir.

Turks ve Caicos Adaları

Karayiplerde, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan Turks ve Caicos Adaları 90 gün vizesiz.

Tuvalu

Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi Tuvalu 30 gün vizesiz ziyaret edilebilen ülkelerden.

Uganda

Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Uganda'ya sınırda alınan 50 Dolarlık bir vize alarak 90 gün boyunca gezebiliyorsunuz.


Ukrayna

Avrupa kıtasının en geniş ülkesi Ukrayna'da vizesiz 60 gün kalabiliyorsunuz. Ayrıca pasaportsuz gidilebilen ülkelerden biridir Ukrayna, nüfus cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Umman

Güneybatı Asya'da, Arap Yarımadası'nın güneydoğusu kıyısında yer alan Ortadoğu ülkesi Umman Sultanlığı veya Oman'a e-vize ile gidilebiliyor. Umman vizesi için evisa.rop.gov.om sitesinden başvuru yapabilir ve 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali, 1 yıllık multi vize 50.000 Riyal karşılığında alabilirsiniz.

Uruguay

Güney Amerika ülkesi Uruguay'a 90 gün vizesiz gezebilirsiniz.

Ürdün

Ürdün 90 gün vizesiz.

Venezuela

Güney Amerika'da yer alan Venezuela 90 gün vizesiz.

Zambiya

Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50 Dolar, çift girişli 80 Dolar verilerek 30 günlük alınabiliyor. Vize pulu vuruluyor.

Vizesiz Seyahatlerinizde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Vizeli ya da vizesiz yurtdışı seyahatlerinizde her zaman tedbirli olmakta fayda var. İşte yurtdışı seyahatinizde aklınızda tutmanız gereken birkaç püf noktası.

Yanınızda her zaman otel rezervasyonunuz, otelin adresi ve telefonu bulunsun.

Bazı ülkeler için belli aşılar yaptırmanız gerekebilir. seyahatsagligi.gov.tr sitesine bakarak, ülkenize uygun aşınızı vurdurun.

18 yaş altındaki çocukların vize müracaatlarında ebeveynlerinden her ikisinin de muvafakatı gerekir. Anne ve babası ayrı veya birinin hayatta olmadığını durumlarda çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekebilir.

Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, açık kimliği, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı belirtilmeli.

Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin büyükelçiliği ile temas kurulmayı ihmal etmeyin.

Seyahat rotanızı belirlerken son kez vize bilgilerini T.C. Dışişleri Bakanlığından kontrol etmeyi unutmayın.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.