BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Yarıyıl Tatili İçin Belediyelerden Ücretsiz Etkinlikler

19 Ocak 2018

Okullarda yarıyıl tatili nedeniyle eğitime 15 gün ara verildi. Öğrenciler 15 gün boyunca dinlenme fırsatı bulacak. Ancak vakitlerini boş geçirmemeleri için bazı aktivitelere katılmaları çocuklar için önemli. Belediyeler de bir dizi etkinlik düzenleyerek çocukların bu 15 günü eğlenceli ve öğretici faaliyetlerle geçirmesini sağlayacak. İşte o ücretsiz etkinliklerden bazıları.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, karne alarak yarıyıl tatiline başladı. Okul öncesinde 1 milyon 466 bin 409, ilköğretimde 10 milyon 657 bin 534, ortaöğretimde 5 milyon 849 bin 970 olmak üzere toplam 17 milyon 973 bin 913 öğrenci karne aldı.

Öğrenciler, yoğun geçen dönemin ardından iki hafta dinlenme fırsatı bulacak. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 1 milyon 66 bin 68 öğretmen de yarıyıl tatilinde yorgunluklarını atma imkanı bulacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 8 Haziran Cuma günü sona erecek. 

Peki öğrenciler 15 günlük tatilde ne yapacak? Bu doğrultuda il ve ilçe belediyeleri çeşitli programlar hazırlayarak tatilin dolu dolu geçmesini sağlayacak. Belediyedeniz.com olarak bazı belediyelerin etkinliklerini sizler için derledik. Haberde sizin belediyeniz yer almıyorsa internet sitesini kontrol edin. Belki sizin kentinizde de çeşitli etkinlikler vardır.

Büyükçekmece

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi tatil için parklardan başladı işe. Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, öğrenciler için ilçe genelindeki tüm parklarda yenileme ve bakım çalışmaları gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Karne tatilinde eve kapanmak yok. Hava nasıl olursa olsun, havaya uygun giyinmek şartıyla, haydi çocuklar parkaları dolduruyoruz" dedi. 

Büyükçekmeceli çocuklar için parkları sömestr tatiline hazırlayan ekipler 24 mahallenin tamamında sürdürdükleri kapsamlı çalışmalarda, çocuk oyun gruplarının bakım ve onarımı, parklara yeni fitness ekipmanları konulması ve var olan fitness ekipmanlarının bakım onarımı, parklarda bulunan basketbol sahalarının bakım ve onarımı, bank ve çöp kovalarının bakım ve onarımı, park çevresinde bulunan tel çitlerin bakım ve onarımı, kışlık bitki dikimi, çim ve ot biçimi, çim serimi, budama çalışmaları, ağaç dikimi ve parklarda kum belleme çalışmaları gerçekleştirdi.

Çocuk oyun parkları ve yeşil alanlara verdiği önemle tanınan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, şöyle konuştu: "Kış boyunca tüm parklarda yapılan bakım ve onarım çalışmaları sayesinde Büyükçekmece'de kış mevsimi hareketli geçiyor. Ekibimle birlikte çocuklarımız için ilçede yer alan oyun parklarını daha eğlenceli ve daha güvenilir hale getiriyoruz. Çocuklarımızın sömestr tatilinde eve kapanmaması, yenilenen parklar sayesinde hem eğlenip hemde spor yapabilecekleri için çalışıyoruz. Böylece okula döndüklerinde daha mutlu olacaklar. Büyükçekmece'ye diğer ilçelerden de aileleriyle çocuklar geliyor. Tertemiz parklarımızda çocuklar havanın durumuna göre ister kartopu oynasın, ister koşup eğlensin, isterse oyun gruplarından yararlansın.  Tüm çocuklarımıza dinlenip eğlenebilecekleri güzel bir ara tatil diliyorum.'

Esenler

Esenlerli çocuklar, gerçekleşecek tiyatro oyunlarıyla ve birbirinden eğlenceli etkinliklerle yarı yıl tatilini karnaval havasında geçirecek. Esenler Belediyesi'nin Nizamülmülk Kültür ve Sanat Sezonu'na özel olarak hazırladığı, yarıyıl tatili hediyesi olan tiyatro oyunları ve sinema filmleri ile çocuklar, yarı yıl tatilinde doyasıya eğlenecekler. Okulların yarı yıl tatiline girmesiyle birlikte Esenlerli çocukları birbirinden renkli etkinlikler ve neşeli tiyatro oyunları bekliyor. Etkinliklerin tamamı ücretsiz.  

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, yarıyıl tatilinde çocukları sevilen tiyatro oyunları ve seçkin çocuk filmleri ile buluşturuyor. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek tiyatrolarla ve ilçenin farklı noktalarında gerçekleştirilecek birbirinden renkli gösterilerle yarıyıl tatili tam anlamıyla bir karnaval havasında geçecek.
Esenler Belediyesi Yarıyıl Tatili Çocuk Tiyatrosu Programı
Minik Kahramanlar Müzikali      23 Ocak 13.00
Kitapların Dünyası                          25 Ocak 13.00
Kuşlar Diyarı                                     1 Şubat 13.00
Minik Astronot                                3 Şubat 13.00
Çocuk Sineması Programı
Büyülü Kanatlar                                                             22 Ocak  13.00
Çılgın Kuşlar                                                                     21 Ocak 13.00 -  15.00
                                                                                              24 Ocak 13.00
Kaptan Cingöz Macera Peşinde                                               26 Ocak 14.00
                                                                                              29 Ocak 13.00
Sevimli Gemi: Kayıp Hazinenin Peşinde              28 Ocak   13.00  - 15.00 
                                                                                              31 Ocak 13.00
12D SİNEMA
Esenler Belediyesi'nin düzenlediği çocuklar için yarıyıl tatili etkinlikleri kapsamında, çocuklar 12D sinema ile de buluşacak. Esenler'in çeşitli alanlarında 12D Sinema kamyonunda gösterilen filmlerle, çocuklar doyasıya eğlenecek.
22 Ocak                Esenler Dörtyol Meydanı
23 Ocak                Esma Biltaci Anne Çocuk Kampüsü
24 Ocak                Dede Torun Yaşam Merkezi
25 Ocak                Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi
26 Ocak                Fatih mahallesi Aksaray Caddesi
27 Ocak                Turgut Reis Mahallesi okul Caddesi
28 Ocak                 İkinci Bahar Kıraathanesi
29 Ocak                Esenler Dörtyol Meydan
30 Ocak                Hakkı Başar Spor Kompleksi Yanı
31 Ocak                Erdem Beyazıt Bilgi ve Hikmet Evi 

Van İpekyolu

İpekyolu Belediyesi, öğrencilerin sömestr tatilini daha eğlenceli ve dolu geçirebilmeleri için bir dizi etkinlik düzenledi.Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda tamamen ücretsiz olarak düzenlenen etkinliklerin ilk durağı Berivan Kültür-Sanat Merkezi. Çevre mahallelerden öğrencilerin ücretsiz olarak servislerle taşınacağı etkinlikler 29 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek. Buna göre;  saat 09.30'da Tiyatro; 13.30'da Sinema gösterimleri çocuklarla buluşurken, her iki etkinliğin hemen sonrasında saat 10.30 ve 14.30'da palyaço, jonglör, pandomim, Hacivat-Karagöz, kukla atölyesi, yüz boyama, kum boyama, ebru sanatı gibi etkinlikler çocuklarla buluşacak. Etkinlikler süresince çocuklara çeşitli hediyeler ve ikramlar da olacak.

Bozüyük

Bozüyük Belediyesi tarafından çocuklara karne hediyesi olarak düzenlenen ve yoğun ilgi ile karşılaşan Çocuk Sinema Günleri'nin 3.'sü 20 Ocak 2018 Cumartesi günü başlıyor. Yoğun geçen birinci yarı yıl eğitim ve öğretim döneminin ardından yorulan ve dinlenmeyi hak eden çocukların tatillerini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla "Çocuklaaar, Başkanımız Fatih Abinizden karne hediyesi" sloganı ile düzenlenen Sinema Günleri Etkinliği 20 Ocak 2018 Cumartesi günü başlıyor. Yarı yıl tatili boyunca Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezi'nde yapılacak etkinlikte 13 gün boyunca birbirinden güzel 10 çocuk filmi 26 seansta gösterime girerek çocuk izleyicisi ile buluşacak. Özenle seçilen ve zihin gelişiminde çok önemli bir yeri olan hayal gücünün gelişmesine yardımcı olacak filmler çocuklara aynı zamanda salonda sinema izleme keyfini de yaşatacak. 1 Şubat 2018 Perşembe günü sona erecek Sinema Günleri etkinliğinde sinema gösterimleri biletsiz ve ücretsiz olurken gösterimler saat 13:00 ve 15:30'da yapılacak

Sultangazi

Sultangazi Belediyesi, sömestr tatilinde öğrencileri sürprizlerle karşılıyor. Buz pistinde öğrencilere farklı deneyimler yaşatmaya hazırlanırken, 10 D sinema salonun da ise çeşitli film gösterimleri sunacak. Bununla da yetinmeyen Sultangazi Belediyesi, Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi'nde bir dizi kültürel etkinlikler düzenliyor.

Sultangazi Belediyesi, Atatürk Bulvarı üzerinde Belediye Binası yanında yer alan alanda 1.200 metrekare çadır içinde hazırlanan buz pistini bu yıl da hizmete açıyor. Pistte 3 metre yükseklik ile 25 metre uzunluğunda kayma rampası da bulunuyor. Buz pistinde 4 uzman eğitici görev yapacak.

Buz pateni pistinden faydalanmak isteyenler; 10 plastik kapak veya 5 atık pil getirerek bu aktiviteden faydalanabilecek. 3 ay boyunca ücretsiz olarak sunulacak uygulama ile çevre duyarlılığının arttırılması hedefleniyor. Haftanın 7 günü hizmet verecek buz pistinde paten yapmak isteyenlerin patenleri Sultangazi Belediyesi tarafından karşılanırken, eldivenleriyle birlikte gelmeleri isteniyor.

Sultangazi Belediyesi'nin etkinlik alanı içerisinde inşa ettiği 10 D sinema salonu da öğrencilerin hizmetinde olacak. Üç boyutlu film ve belgeseller 10 D sinemada izleyiciyle buluşacak.

Sultangazi Belediyesi, İBB Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi'nde ise çeşitli kültürel etkinlikler düzenliyor. 22 Ocak 01 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek etkinliklerde, konserler, çizgi film müzikalleri, kukla tiyatrosu, geleneksel orta oyunları, Hacivat-Karagöz gölge oyunu gibi çocuk programları sergilenecek.

İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yarıyıl tatiline giren çocuklar için bol eğlenceli ve öğretici bir tatil programı hazırladı. Çocukların eğlenerek öğreneceği tiyatro oyunları ve atölyelerden oluşan program Çiğli, Bornova, Seferihisar, Altındağ, Gültepe, Aliağa ve Selçuk'ta ücretsiz olarak gerçekleşecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yarıyıl tatiline çıkan çocukları, kentin 7 farklı noktasındaki ücretsiz tiyatro ve atölye çalışmaları ile buluşturacak. 20 kişi ile sınırlı olan atölye çalışmalarına 7-12 yaş aralığındaki çocuklar katılacak. Tiyatro gösterileri ve atölye çalışmaları ücretsiz olacak.

Çocuklara tiyatro sevgisi aşılamak ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla Çiğli Bornova, Seferihisar, Altındağ, Gültepe, Aliağa ve Selçuk Kültür merkezlerinde gerçekleştirilecek programda drama, kukla, pandomim, ritim, çamur, ebru, sinema, resim ve dans atölyelerinin yanısıra Ağaçkakan Rüyası Kukla Gösterimi, İlker Kılıçer'in Pandomim Gösterisi, Sıcakkan Tiyatrosu'ndan Karagöz ve Hacivat Meddah Gösterisi, Tiyatro Evi'nden Nasreddin Hoca ve Deneysel Tiyatro Komünü grubundan Düş Gezgini gibi birbirinden renkli oyunlar sahnelenecek.

Sıcakkan Sanat Çocuk Tiyatrosu'nun hazırladığı Karagöz ve Hacivat Gösterisi, geleneksellikten uzaklaşmadan çocukların anlayacağı bir Türkçe ile sadeleştirerek hazırlandı. Oyun, çocukları hem tarihi öğrenmesini hem de eğlenmesini sağlıyor.

Düş Gezgini Oyunu, çocukların rüyalarını kurgulayan Usta Hewnmekar ve sakar çırağı Şelpatme'yi anlatıyor. Çocuklara düşler ya da kabuslar gördüren ikilinin bir gün büyük bir hata yapmasıyla çocukların düşler alemine girmesini anlatan oyun, çocukların hayal gücünü geliştiriyor.

Ağaçkakan Kukla Gösterisi, kuklalarla çocuklara interaktif bir deneyim yaşatıyor. İlker Kılıçer'in yaptığı pandomim gösterisinde çocuk tiyatroseverleri harika bir gösteri bekliyor. Tiyatro Evi'nin Nasreddin Hoca oyunu, geleneksel güldürü anlatılarının en önemli karakteri olan Nasreddin Hoca'nın, her zaman toplumsal öğretileri sorgulayan yönünü çocuklara sunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklara yönelik yarıyıl kültür-sanat programı şöyle:

ÇİĞLİ KÜLTÜR MERKEZİ
Tarih Gün Saat Atölyeler / Tiyatrolar
22.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Drama Atölyesi
14.00 Ağaçkakan Rüyası- Kukla Gösterimi
23.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Kukla Atölyesi
24.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Pandomim Atölyesi
14.00 Pandomim Gösterisi - İlker KILIÇER
25.01.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Ritim Atölyesi
29.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Çamur Atölyesi
30.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Ebru Atölyesi
14.00 Sıcakkan Tiyatrosu - Karagöz Hacivat Meddah Gösterisi
31.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Sinema Atölyesi
14.00 Tiyatro Evi-Nasreddin Hoca
01.02.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Resim Atölyesi
02.02.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Dans Atölyesi
14.00 Deneysel Tiyatro Komünü - Düş Gezgini
BİLGİ VE KAYIT İÇİN : 0232 293 3940 - 0554 588 23 38


BORNOVA KÜLTÜR MERKEZİ
Tarih Gün Saat Atölyeler / Tiyatrolar
22.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Dans Atölyesi
14.00 Pandomim Gösterisi - İlker KILIÇER
23.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Drama Atölyesi
14.00 Ağaçkakan Rüyası- Kukla Gösterimi
24.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Kukla Atölyesi
25.01.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Sinema Atölyesi
14.00 Sıcakkan Tiyatrosu - Karagöz Hacivat Meddah Gösterisi
26.01.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Ritim Atölyesi
14.00 Deneysel Tiyatro Komünü - Düş Gezgini
30.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Çamur Atölyesi
14.00 Tiyatro Evi-Nasreddin Hoca
31.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Ebru Atölyesi
01.02.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Pandomim Atölyesi
02.02.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Resim Atölyesi
BİLGİ VE KAYIT İÇİN : 0232 293 3949

SEFERİHİSAR KÜLTÜR MERKEZİ
Tarih Gün Saat Atölyeler / Tiyatrolar
22.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Çamur Atölyesi
14.00 Tiyatro Evi-Nasreddin Hoca
23.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Ebru Atölyesi
24.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Sinema Atölyesi
25.01.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Resim Atölyesi
26.01.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Dans Atölyesi
29.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Drama Atölyesi
14.00 Pandomim Gösterisi - İlker KILIÇER
30.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Kukla Atölyesi
14.00 Deneysel Tiyatro Komünü - Düş Gezgini
31.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Pandomim Atölyesi
14.00 Sıcakkan Tiyatrosu - Karagöz Hacivat Meddah Gösterisi
01.02.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Ritim Atölyesi
14.00 Ağaçkakan Rüyası- Kukla Gösterimi
BİLGİ VE KAYIT İÇİN : 0232 743 5606


ALTINDAĞ KÜLTÜR MERKEZİ
Tarih Gün Saat Atölyeler / Tiyatrolar
22.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Resim Atölyesi
14.00 Sıcakkan Tiyatrosu - Karagöz Hacivat Meddah Gösterisi
23.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Dans Atölyesi
14.00 Tiyatro Evi-Nasreddin Hoca
24.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Drama Atölyesi
14.00 Ağaçkakan Rüyası- Kukla Gösterimi
25.01.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Kukla Atölyesi
26.01.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Pandomim Atölyesi
29.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Ritim Atölyesi
31.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Çamur Atölyesi
01.02.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Ebru Atölyesi
14.00 Deneysel Tiyatro Komünü - Düş Gezgini
02.02.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Sinema Atölyesi
14.00 Pandomim Gösterisi - İlker KILIÇER
BİLGİ VE KAYIT İÇİN : 0232 293 3488

GÜLTEPE KÜLTÜR MERKEZİ
Tarih Gün Saat Atölyeler / Tiyatrolar
22.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Ebru Atölyesi
14.00 Deneysel Tiyatro Komünü - Düş Gezgini
23.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Sinema Atölyesi
24.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Resim Atölyesi
14.00 Sıcakkan Tiyatrosu - Karagöz Hacivat Meddah Gösterisi
25.01.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Dans Atölyesi
26.01.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Drama Atölyesi
14.00 Tiyatro Evi-Nasreddin Hoca
29.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Kukla Atölyesi
30.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Pandomim Atölyesi
14.00 Ağaçkakan Rüyası- Kukla Gösterimi
31.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Ritim Atölyesi
14.00 Pandomim Gösterisi - İlker KILIÇER
02.02.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Çamur Atölyesi
BİLGİ VE KAYIT İÇİN : 0232 293 9123

ALİAĞA KÜLTÜR MERKEZİ
Tarih Gün Saat Atölyeler / Tiyatrolar
22.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Sinema Atölyesi
23.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Resim Atölyesi
24.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Dans Atölyesi
14.00 Tiyatro Evi-Nasreddin Hoca
25.01.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Drama Atölyesi
26.01.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Kukla Atölyesi
29.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Pandomim Atölyesi
14.00 Deneysel Tiyatro Komünü - Düş Gezgini
30.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Ritim Atölyesi
14.00 Pandomim Gösterisi - İlker KILIÇER
01.02.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Çamur Atölyesi
14.00 Sıcakkan Tiyatrosu - Karagöz Hacivat ve Meddah Gösterisi
02.02.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Ebru Atölyesi
14.00 Ağaçkakan Rüyası- Kukla Gösterimi
BİLGİ VE KAYIT İÇİN : 0232 293 1797

SELÇUK KÜLTÜR MERKEZİ
Tarih Gün Saat Atölyeler / Tiyatrolar
22.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Kukla Atölyesi
23.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Pandomim Atölyesi
14.00 Pandomim Gösterisi - İlker KILIÇER
24.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Çamur Atölyesi
25.01.2018 Perşembe 10.00 - 12.00 Ebru Atölyesi
14.00 Deneysel Tiyatro Komünü - Düş Gezgini
26.01.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Resim Atölyesi
14.00 Sıcakkan Tiyatrosu - Karagöz Hacivat ve Meddah Gösterisi
29.01.2018 Pazartesi 10.00 - 12.00 Sinema Atölyesi
14.00 Tiyatro Evi-Nasreddin Hoca
30.01.2018 Salı 10.00 - 12.00 Dans Atölyesi
31.01.2018 Çarşamba 10.00 - 12.00 Drama Atölyesi
14.00 Ağaçkakan Rüyası- Kukla Gösterimi
02.02.2018 Cuma 10.00 - 12.00 Ritim Atölyesi

BİLGİ VE KAYIT İÇİN : 0232 892 11 12


Kadıköy

Kadıköy Belediyesi yarıyıl tatilinde çocuklara karne hediyesi olarak Çocuk Kültür Merkezi açıyor. 20 Ocak'ta açılacak Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi'nde (HKÇKM) çocuklar yarıyıl tatili boyunca çeşitli atölye ve etkinliklere katılabilecek.

Kadıköy Belediyesi, uzun yıllar pek çok kültür sanat etkinliği ve çalışmaya ev sahipliği yapan Halis Kurtça Kültür Merkezi'ni yeniden tasarlayarak Çocuk Kültür Merkezi haline getirdi. Çocuk dostu bir mimari yaklaşım ve çocuk bakış açısına göre planlanmış mekân kullanımının esas alındığı Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi (HKÇKM) çocuk etkinlik, eğitim ve yaşam merkezi olarak 20 Ocak Cumartesi günü kapılarını açıyor.

Kadıköy Merdivenköy Mahallesinde yer alan HKÇKM, çocukların farklı etkinlerle buluşacağı, yaşıtlarıyla sosyal iletişim kuracakları, sanatsal ve kültürel alışverişlerde bulunacakları bir merkez olacak. Kültür Merkezinde ortak alanlar, seyirci koltukları, kafeterya menüleri, sergileme ekipmanları ve daha birçok detay çocuklara göre düzenlendi.

155 kişilik gösteri salonu olan Çocuk Kültür Merkezi'nde yıl boyunca çocuk tiyatroları ve sinema gösterimleri yapılacak. Çocuk Kültür Merkezi'nde ayrıca atölye programları da olacak. Çocukların sosyal, kültürel, sanatsal ve iletişimsel ihtiyaçlarına yönelik atölye programlarında usta öğretici ve yürütücüler, ilgi çekici ve yaratıcı atölyeleri çocukların duygu ve düşünce dünyasıyla buluşturacak. Çocuklarla Arkeoloji, Çocuklarla Felsefe, Çocuk Bilim İşliği, Renklerle Yaşamak, Evrim Atölyesi, Çocuklarla Astronomi ve Uzay İşliği, Sevgili Matematik, Kendi Filmini Yap, Robotik Atölyesi kültür merkezinde yıl boyunca yapılacak atölyelerden birkaçı.

Bilecik

Bilecik Belediyesi tarafından yarıyıl tatiline girecek olan çocuklar için birbirinden güzel sinema filmleri ücretsiz olarak sunuluyor. Kültür ve sanat şehri Bilecik'te şu ana kadar birbirinden güzel etkinlik ve programı Bileciklilerle ve çocuklarla buluşturan Bilecik Belediyesi, 15 günlük tatile girecek olan çocukların keyifle izleyeceği sinema filmlerini hediye ediyor. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı amcalarından çocuklara, yarıyıl tatili hediyesi olan tiyatro oyunu ve sinema filmleri ile çocuklar eğlenceli anlar yaşarken, aynı zamanda birçok güzel ve faydalı bilgiyi de elde etmiş olacaklar.

Şehitkamil

Şehitkamil Belediyesi, yarıyıl tatilinde karne heyecanı yaşayacak öğrencileri birbirinden eğlenceli ve heyecan dolu sportif etkinliklerde ağırlayacak. Yarıyıl tatiline sayılı günler kala 15 günlük molayı verimli bir şekilde değerlendirmek isteyen öğrencilere müjdeli haber Şehitkamil Belediyesinden geldi. 2017-2018 eğitim-öğretim yılının 1. dönemi için çalacak son ders zilinin ardından tatil süresi boyunca gençlik kampı, spor salonları ve alışveriş merkezlerinde yer alan sportif etkinlik alanlarında öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek etkinliklerin hazırlıklarını tamamlayan Şehitkamil Belediyesinde görevli spor uzmanları, öğrencilerin tatil sürecinin fiziksel etkinlik ve aktivitelerle heyecanlı ve mutlu bir şekilde tamamlamaları gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Karşıyaka

Yarıyıl tatilinde çocukları nitelikli ve eğlenceli etkinliklerle buluşturmak isteyen Karşıyaka Belediyesi, dopdolu bir şenlik programı hazırladı.
Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Karşıyaka Belediyesi Çocuk Kulübü Kurucusu, Gazeteci Vecdi Altay'ın anısına ithaf edilen Yarıyıl Şenliği, 20 Ocak Cumartesi günü saat 13.00'te Karşıyaka Çarşı girişi (İskele önü) ve Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı arasındaki kortejle başlayacak. Açılış töreni de alanda yapılacak.İlkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere yönelik şenlik 3 Şubat'a kadar devam edecek. Toplam 134 faaliyet gerçekleştirilecek. Karşıyaka Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan şenlik programına ilişkin, 0232 369 63 07 numaralı telefondan da detaylı bilgi alınabilecek.

İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul, 2015 yılı yarıyıl tatili döneminde hayata geçirdiği "Karneni Getir Buzda Kay" projesine bu yıl da devam ediyor.Geçtiğimiz üç yıllık süreçte büyük ilgi gören etkinliğin dördüncüsü 19 Ocak - 2 Şubat 2018 tarihleri arasında hayata geçirilecek. 
"Karneni Getir Buzda Kay" etkinliği ile karnesini getiren tüm ilköğretim öğrencileri Zeytinburnu'nda bulunan Silivrikapı Buz Pisti'nde ücretsiz buz pateni deneyimi yaşayabilecek.

Simav

Simav Gençlik Merkezi'nde, kış yarıyıl tatili boyunca masa tenisi turnuvası düzenlenecek. Belediye tarafından düzenlenecek olan, 7'den 17'ye Masa Tenisi Turnuvası Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Oğuzeli

Oğuzeli Belediyesi okulların yarı yıl tatiline girmesi nedeniyle öğrenciler için karne hediyesi olarak ‘Celed Uşaglar'ın sahne alacağı tiyatro etkinliği düzenleyecek.
25 Ocak 2018 (perşembe) günü saat 19.00'da ilk gösterimi Oğuzeli Belediyesi Kültür ve Kongre Salonu'nda yapılacak olan ve Celed Uşagların sahne alacağı ‘Nişan Garaltısı' oyununa tüm öğrenciler ve aileleri davet edildi.


Bornova

Yarı yıl tatili, Bornovalı ilk ve ortaokul öğrencileri için ayrı bir keyfe dönüşecek. Karne heyecanı yaşayan ilk ve ortaokul öğrencileri, Bornova Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğinde buz pateni keyfi yaşayacak.

Bornova Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile karne heyecanı yaşayacak öğrencilerin keyifli ve eğlenceli bir tatil geçirmesini sağlayacak. 7-14 yaş arasındaki ilk ve ortaokul öğrencileri, yarıyıl tatilinde Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'ndaki Buz Sporları Salonu'nda buz pateni keyfi yaşayacak. Etkinlik, iki haftalık sömestr tatili boyunca Salı ve Perşembe günleri olmak üzere, 13.00 ile 14.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Çoğu ilk kez piste çıkacak öğrencilere profesyonel eğitmenler eşlik edecek.

Buz pateni yapmak isteyen öğrencilerin, sınırlı sayıdaki kontenjan için  Bornova Belediyesi'nin 999 2929 dahili 4963 numaralı telefonuna rezervasyon yaptırması gerekiyor.

Ümraniye

Ümraniye Belediyesi, öğrencilerin yarıyıl tatilini en iyi şekilde değerlendirmesi için her yıl olduğu gibi bu yılda zengin bir program hazırladı. Birbirinden özel animasyon ve tiyatrolar Ümraniye Belediyesi kültür merkezlerinde gerçekleşecek.

Ümraniye Belediyesinin, animasyon filmleri ve çocuk tiyatrolarının yer aldığı, kültür merkezlerindeki etkinliklerine her geçen yıl ilgi artıyor. Eğitim öğretim yılının yarıyıl tatiline girmesiyle beraber binlerce öğrenci, okul sıralarının yorgunluğunu  Ümraniye Belediyesinin kültür sanat etkinlikleri kapsamında organize ettiği birbirinden özel animasyon ve tiyatro etkinlikleriyle atacak.

Ümraniye Belediyesinin kültür sanat etkinlikleri, bu yarıyıl tatilinde de öğrencilerin odak merkezi olmaya hazırlanıyor. Yarıyıl tatilini, değerlendirmek isteyen çocuklar, etkinliklere katılarak bilgi, düşünce ve hayal dünyasını geliştirirken, büyüklerin de çocukların eğlencelerine ortak olmaları bekleniyor.5-12 yaş grubu çocuklarımızı, 22 Ocak- 2 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliklerimize bekliyor

Buca

Buca Belediyesi öğrencilerin yarıyıl tatilini ücretsiz yüzme kursuyla renklendirecek. Öğrencilerin sömestr tatilleri için eğlenerek öğrenecekleri sportif faaliyetler hazırlayan Buca Belediyesi, 7-17 yaş gurubu öğrencilere ücretsiz yüzme kursu açıyor.

Buca Belediyesi öğrencilerin yoğun geçen eğitim öğretim döneminin stresini bir nebze de olsa atmasına yardımcı olmak için harekete geçti. Belediye, yarıyıl karne hediyesi olarak Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Tesislerinde ücretsiz yüzme kursu açacak.Buca okullarında okuyan 7-17 yas grubu tüm öğrencilerin yararlanabileceği kurslar 22 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında hafta içi her gün olarak Buca Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzunda verilecek. 2 hafta sürecek ve toplam 10 seans olarak yüzme bilmeyen, su yüzeyi ve yüzme bilen olarak 3 kategoride verilecek olan eğitimler, uzman antrenörler eşliğinde düzenlenecek. Kurslardan ücretsiz olarak yararlanmak isteyen öğrencilerin ikametgah ve mantar-egzama olmadığına dair sağlık yazısı ile birlikte 19 Ocak 2018 Cuma gününe kadar Havuz Müdürlüğüne başvurması yeterli olacak.

Bursa

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bilimi topluma yaymak ve çocuklara sevdirmek adına projelendirdiği Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), TÜBİTAK'ın desteği ile 150 milyon yıl önce dünya hayatına egemen olan dinozor replikalarını Bursalılar ile buluşturmaya devam ediyor. Bilimsel verilerin ışığında hazırlanan senaryosu ve tanımlanmış dönemlere göre 3 farklı çağda yaşamış, 13 ayrı dinozorun birebir replikalarının yer aldığı sergi, minikler tarafından da büyük ilgi gördü 534 metrekarelik dev bir alan üzerine kurulan, özel dizaynı ve gerçeğe yakın efektleri ile büyüklerin de ilgisini çeken Devr-i Dinozor sergisi, minik meraklılarından gelen yoğun istek üzerine sömestr tatilinde de gezilebilecek.

Muratpaşa

Muratpaşa Belediyesi'nin iştiraki şirket Falez AŞ ile birlikte hayata geçirdiği Antalya'nın çocuk dünyası Teneffüs Park, ‘karne tatilini' eğlenceli ve renkli etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. Teneffüs Park'ta karne şenliği, Cumartesi saat 10.00'da kapıların açılmasıyla başlayacak ve 18.00'e kadar devam edecek. Karne tatili boyunca Pazartesi hariç her gün gerçekleştirilecek etkinliklerde çocuklar, mandallardan kızak yapacak, interaktif drama atölyesinde ‘Kurtarma Köpeği Berdand', ‘Nilsen ve Uçan Kaz', ‘Mutlu Prens', ‘Kibritçi Kız' gibi masalları canlandıracaklar. Oyuncak, resim ve kukla atölyelerinde bambaşka bir dünyayı keşfedecek çocuklar, parkur oyunları ve mini diskoda eğlenceli zaman geçirecek.

İnegöl

İnegöl Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen ve öğrencilerin sömestr tatillerini eğlenceli bir hale getirmeyi hedefleyen 15 Tatil Çocuk Sanat Atölyesi'ne kayıtlar başladı. Keçe yapımı, seramik guaj boyama, ebru sanatı, pasta yapımı ve karagöz gölge oyunu olarak her gün farklı bir faaliyetle eğlenceli bir kursun gerçekleştirileceği 15 Tatil Çocuk Sanat Atölyesi bu yıl 2. ve 3. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak 22 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Denizli

Denizli Büyükşehir Belediyesinin hizmete aldığı, Denizli Kayak Merkezi'nde ücretsiz kayak kursu kayıtları başladı. Haftanın 6 günü düzenlenecek kurslarda kursiyerlere kayak ekipmanları da ücretsiz olarak verilecek. 6 Ocak 2018'den itibaren toplam 3 grup halinde verilecek kurslar hafta içi ve hafta sonu olarak yapılacak. Salı-Çarşamba ve Perşembe-Cuma iki ayrı grup olarak verilecek kurslara 10 yaş ve üzerindeki vatandaşlar katılabilecek. Cumartesi-Pazar günleri verilecek kurslara ise sadece 10-18 yaş arasındaki (ortaokul ve lise) öğrenciler kayıt yaptırabilecek. Sömestr tatilinde ise 10-18 yaş arası öğrencilere 12 gün boyunca eğitim verilebilecek. Eğitim sürecince kursiyerlere öğle yemeği ve kayak ekipmanları da ücretsiz olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek. Vatandaşlar, kurs başvuruları için Denizli Büyükşehir Belediyesi Spor Merkezi ve Yenişehir Spor Merkezi'ne müracaat edebilecek.

Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki müzeleri, Gezegenevi ve Bilim Merkezi ile hayvanat bahçesini yarıyıl tatili boyunca tüm öğrencilere ücretsiz yaptı.
Belediye bünyesindeki müzeler, Gezegenevi ve Bilim Merkezi ile hayvanat bahçesi ücretsiz ziyaret edecek çocukları, bilim atölyeleri ve Çocuk Sanat Merkezinde çeşitli sürprizler bekliyor. Drama, ebru, tasarım, seramik, mozaik, oyuncak, resim ve el sanatları gibi yaratıcı sanat atölyelerin yapılacağı Çocuk Sanat Merkezindeki bu etkinliklerden faydalanmak isteyen 7-16 yaş grubunda öğrencilerin başvuru yapmaları gerekiyor. Hafta içi ve sonu her gün hizmet veren Gaziantep Hayvanat Bahçesini ise öğrenciler saat 08.00-17.00 arasında ziyaret edebilirler. Ali İhsan Göğüs Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Emine Göğüs Mutfak Müzesi Gaziantep Kalesi ve Kahramanlık Panorama Müzesi pazartesi hariç her gün saat 08.30 ile 17-30 arasında hizmet veriyor.

Gezegenevi ve Bilim Merkezi ise her gün saat 10.00-18.00 arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Öte yandan bilim merkezinde öğrenciler için sihirli küpler, güneş sistemi, robot programları, evrenin gizemi, küçük mühendisler, eğlenceli birim, robotcanlar canlandı, doya doya robot boya, havalı cd ve eğlenceli akciğer modelleme gibi bilim atölyeleri yapılacak.

Antalya

Büyükşehir Belediyesi Antalya Şehir Tiyatroları (AŞT) sömestr tatilinde öğrencilere tiyatro oyunu hediye ediyor. AŞT, 23 Ocak- 5 Şubat tarihleri arasında her gün saat 13.00'de çocuklar için ücretsiz perde açacak. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları çocuklara sömestr tatilini en iyi şekilde değerlendirmeleri için tatil hediyesi hazırladı. AŞT oyuncuları kış mevsiminin en güzel günlerine denk gelen yarıyıl tatili boyunca her gün bir çocuk oyununu ücretsiz olarak sahneleyecek. Oyunların gösterimleri 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak ve 5 Şubat Pazar günü sona erecek. Her gün saat 13.00'de gerçekleşecek gösterimlerde AŞT'nin 6 farklı çocuk oyununun tamamı sırayla perde açacak. Tüm gösterimlerin halka açık yapılacağı sömestr tatili etkinliği için yer numarası içeren ücretsiz davetiyeler Antalya Şehir Tiyatroları gişesinden temin edilebilecek.

Diyarbakır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yarıyıl tatilinde öğrencilere karne hediyesi olarak ücretsiz sinema günleri düzenliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde 26 Ocakta başlayacak sinema günleri, 5 Şubata kadar devam edecek.
Ayrıca sinema günlerinin bitmesinin ardından Kültür ve Kongre Merkezinde her hafta sonu ücretsiz film gösterilecek.
Sinema günlerinin programı şöyle:
26 Ocak: Çocuk Sineması (Robinson Crusoe), Yetişkin Sineması (Kalandar Soğuğu)
27 Ocak: Çocuk Sineması (Ayı Kardeşler 2)
28 Ocak: Çocuk Sineması (Kahraman Ördek), Çocuk Sineması (Robinson Crusoe)
29 Ocak: Çocuk Sineması (Ayı Kardeşler 2), Çocuk Sineması (Kahraman ördek)
30 Ocak: Yetişkin Sineması (Kalandar Soğuğu)
31 Ocak: Çocuk Sineması (Robinson Crusoe), Yetişkin Sineması (Kalandar Soğuğu)
1 Şubat: Çocuk Sineması (Ayı Kardeşler 2)
2 Şubat: Çocuk Sineması (Robinson Crusoe), Yetişkin Sineması (Kalandar Soğuğu)
3 Şubat: Yetişkin Sineması (Kalandar Soğuğu)
4 Şubat: Çocuk Sineması (Kahraman Ördek), Çocuk Sineması (Ayı Kardeşler 2)
5 Şubat: Çocuk Sineması (Robinson Crusoe), Çocuk Sineması (Kahraman Ördek)

Çanakkale

Çanakkale Belediyesi Esenler, Barbaros ve Troia Sosyal Yaşam Evleri, sömestr tatilinde çocuklar için çeşitli atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenliyor.
07 - 14 yaş grubu çocuklara hitap eden etkinlikler arasında kukla yapımı, Benim Müzik Aletim, uygulama mutfağı, takı tasarımı, resim, seramik, ebru sanatı gibi atölye çalışmaları yer alıyor.26 Ocak - 06 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek atölye çalışmaları ve etkinliklere katılım ücretsiz.

Eskişehir

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi okulların ara tatilinde düzenleyeceği Kazı Kumu Bul Bunu Atölyesi'nde küçük arkeologlar arkeolojinin gizemli dünyasına yolculuk yapacaklar.
 
Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı'nda bulunan Bilim Deney Merkezi'nde,  24 Ocak 2018 saat 10.30-12.00 arasında düzenlenecek olan  ‘Kazı Kumu Bul Bunu' atölye çalışmasına 7-9 yaş aralığındaki arkeolojiye meraklı çocuklar katılabilecek. Çocuklar için özel hazırlanan kazı alanında gerçek arkeologların kullandığı malzemeler ile toprağın altında gömülü olan tarihi eserleri bulmaya çalışacaklar. Arkeologların çalışma yöntemlerinin de öğretileceği atölyede çocuklar Eskişehir'in yeraltı ve yer üstü tarihi zenginliklerini tanıma fırsatı bulacaklar.
Ücretli ve kontenjanları sınırlı olan atölye çalışmalarına katılmak için 444 8 236 numaralı telefondan bilgi alınabilir.

Beylikdüzü

Karnelerini alan çocuklara Beylikdüzü Belediyesi'nden keyifli bir yarıyıl tatili hediyesi geliyor. 2017-2018 eğitim- öğretim yılının ilk yarısını geride bırakan öğrenciler için "Yarıyıl Şenliği" 20 Ocak Cumartesi günü 4 farklı merkezde aynı anda başlıyor. Çeşitli atölye çalışmalarından, sinema ve tiyatro gösterimlerine dolu dolu geçecek programlar 4 Şubat tarihinde sona erecek. Marmara Mahallesi'ndeki Özgecan Aslan Kültür Merkezi, Gürpınar Mahallesi'ndeki Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi, Kavaklı Mahallesi'ndeki Kavaklı Kültür ve Kurs Merkezi ve Beylicium AVM'de gerçekleşecek programlar, 20 Ocak Cumartesi günü başlayıp, 4 Şubat Pazar günü sona erecek. Mahallelerde belirlenen güzergahlardan aralıklarla hareket edecek ücretsiz servislerle çocukların ulaşımı sağlanacak. Dileyenler etkinlikle ilgili detaylı gün gün program bilgisini Beylikdüzü Belediyesi sosyal medya hesapları, web sitesi veya 444-09-39 numaralı çağrı merkezi üzerinden öğrenebilirler.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.