BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Bursa, İDO’ya Rakip Oluyor

03 Ağustos 2012

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İstanbul şehir hatlarına bağlı iskelelerinin Bursa Deniz Otobüsleri tarafından kullanılmasına imkan tanıyan kararnamenin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalanmak üzere olduğunu söyledi. Başkan Altepe, "Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştüm. Belediye şirketi olduğumuz için bir sorun çıkmayacağını belirterek, onay verdi ve ilgili kararı da hemen imzalayacağını söyledi" dedi.

Bursa Mimar ve Mühendis İşadamları Derneği´nin (BUMİAD) iftarına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kamuoyu tarafından merakla beklenen Bursa- İstanbul arası deniz ulaşımının alternatif bir yolla sağlanmasına ilişkin gelişmeleri aktardı. Başkan Altepe, Bursa-İstanbul arasında deniz otobüsü seferleri düzenleyen ve alanında tekel olan İDO´nun özelleştirildikten sonra anlamsız uygulamalarla yolcuları mağdur ettiğini hatırlattı. Farklı fiyat uygulamalarının müşteriler arasında isyan oluşturduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Bursa Deniz Otobüslerinin alternatif bir ulaşım şirketi olarak bu mağduriyeti ortadan kaldıracağını söyledi. Özellikle Bursalılardan konuya ilişkin yoğun şikayetler aldıklarını ifade eden Başkan Altepe, "Bunun üzerine kendi şirketimizi kurarak Bursa ile İstanbul arasında karşılıklı deniz otobüsü seferleri düzenlemeye karar verdik. Şirketin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra çalışmalara hemen başladık ve iskeleler için izin müracaatlarında bulunduk. İstanbul şehir hatlarına bağlı Kabataş iskelesinin kullanılmasına ilişkin kararname, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın önünde duruyor. Ben buraya gelmeden önce kendisiyle görüştüm. Bir an evvel gemileri alıp, Eylül'de seferlere başlamak istediğimizi söyledim. O da başvuruyu belediye şirketinin yapması nedeniyle bir sorun olmadığını belirterek, onay verdi ve kararnameyi hemen imzalayacağını söyledi. Bundan sonra geriye gemilerin getirilmesi kaldı. Daha önce alınması için ön anlaşmaya vardığımız gemileri Bursa´ya getirerek, seferleri başlatmayı planlıyoruz. İnşallah Eylül ayı itibariyle, iki şehir arasında rahat, problemsiz bir deniz ulaşımım mümkün olacak" dedi. Başkan Altepe, seferlerin Güzelyalı ile Kabataş iskeleleri arasında başlayacağını, gelen talebe göre iskele sayısının artabileceğini ifade etti.

Yeni Teleferikte Çalışma Başlıyor

Başkan Altepe, 1955 yılında hizmete alınan mevcut teleferik hattının vagonlarıyla direklerinin 1 aylık süre içerisinde söküleceğini de ifade etti. Hizmette olan teleferiğin talebi karşılayamadığını ve değişimi zorunlu kıldığını belirten Başkan Altepe, "Eski teleferik hattını kullanımdan kaldırmaya yönelik çalışmaların başlamasıyla birlikte, yeni teleferik hattı çalışmalarını başlatmış olacağız. Konuyla ilgili olarak bir İtalyan firmasıyla anlaştık. İnşallah 1 yıl sonra yeni teleferik hattının çalışmaları tamamlanmış ve seferler başlamış olacak. Bursalılar, kapasitesi 12 kat artmış, modern ve 22 dakikalık süre içerisinde Uludağ Oteller Bölgesi´ne ulaşabilen modern teleferikle tanışmış olacak" diye konuştu. BUMİAD Başkanı İlker Özaslan da konuşmasında, Başkan Altepe´nin Bursa´nın yeniden imarına yönelik çalışmalarının takdire şayan olduğunu dile getirdi. Kentin son 3 yılda öncesine nazaran büyük bir değişim geçirdiğini, hayal bile edilemeyecek noktalara ulaştığını vurgulayan Özaslan, "Özellikle yerli tramvay projesiyle Bursa, kendi sınırlarını da aşarak Türkiye´ye, dünyaya örnek oldu. Başkan Altepe´nin vizyonu ve Büyükşehir Belediyesi´nin iradesi çerçevesinde gerçekleşen bu ve diğer projeler, mimar ve mühendis işadamları olarak bizlerin ufkunu açtı" ifadelerini kullandı. İftarın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´ye, BUMİAD Başkanı İlker Özaslan tarafından ´Bursa´da ulaşıma sağladığı katkılar nedeniyle´ bir başarı plaketi verildi.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.