BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Sberbank

Sberbank, Rusya Federasyonu’nda ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda faaliyet gösteren en büyük banka konumunda. Sberbank aktiflerinin ve öz kaynağının toplam sektör içindeki payı, her ikisi için de %25’in üzerindedir. 1841’de kurulan Sberbank çeşitli müşteri gruplarının ihtiyaçlarına cevap veren ve çok çeşitli bankacılık hizmetleri sunan modern ve global bir bankadır. Sberbank mevduat piyasasının Rusya’daki en büyük oyuncusudur ve Rus ekonomisinin başlıca finansörüdür. Özel tasarrufların cezbedilmesi ve saklanması Sberbank’ın işinin temelini oluşturmuştur; mudilerle karşılıklı olarak faydalı ilişkilerin geliştirilmesi bankanın başarısı için kilit önemdedir. Rusya’daki toplam tasarruf mevduatının yarısına yakını Sberbank’ta tutulmaktadır. Bankanın kredi portföyünün büyüklüğü ise ülkedeki tüm kredilerin üçte birine tekabül etmektedir.

Sberbank benzersiz bir şube ağına sahiptir. Bu ağ halen 17 bölge müdürlüğünden ve ülkenin dört bir yanında bulunan 19,000 şubeden oluşmaktadır. Sberbank sürekli olarak ticaret ve ihracat finansmanı işlerini geliştirmektedir. Sberbank, 2014 yılına kadar Rusya haricindeki ülkelerden elde ettiği karın toplam kar içindeki payını %5’e çıkarmayı hedeflemektedir. Sberbank’ın iştirakleri Kazakistan’da, Ukrayna’da ve Belarus’ta faaliyet göstermektedir. 2014 Gelişme Stratejisi çerçevesinde, Sberbank Almanya ve Çin’de temsilcilik ofisleri açarak, Hindistan’da ise bir iştirak kurarak uluslararası mevcudiyetini artırmıştır. Şubat 2012’de Sberbank, Orta ve Doğu Avrupa’daki dokuz ülkede şubeleri olan Volksbank International Group’u satın almıştır. Eylül 2012’de Sberbank Dexia ile anlaşmaya varmış ve Türk DenizBank’ın hisselerinin %99.85’ini satın almıştır.

2011 sonunda Sberbank, Cetelem (BNP Paribas Group) ile şubeler üzerinden kredi verme alanında faaliyet gösterecek ortak bir banka kurmak üzere anlaşma imzalamış ve SLB Commercial Bank AG hisselerinin satın alınması işlemini tamamlamıştır. Ocak 2012’de Sberbank, lider bir Rus yatırım şirketi olan Troika Dialog ile olan birleşmesini tamamlamıştır.

Son birkaç yıldır müşteri odağını maksimum düzeye çıkarmayı misyon edinen Sberbank, şubelerde öğle arasında kesintisiz hizmete geçilmesinden başlayarak, Banka müşteri odaklılık yaklaşımını geliştirmek için son zamanlarda pek çok adım atmıştır. Banka, ATM ve POS ağını genişletmiş, müşterilerin kendi hesaplarını evlerindeki bilgisayarlarından veya akıllı telefonlarından kendi başlarına yönetebilmeleri için yeni internet bankacılığı özellikleri geliştirmiştir. Sberbank’ın Ekim 2008 tarihinde 2014 stratejisini uygulamaya başlamasından bu yana alternatif kanallar üzerinden yapılan işlemlerin payı %37’den %70’e çıkmıştır. Sberbank ekibi her müşteri çağrı merkezini aradığında hazır olduğu gibi, müşterinin sadece 30 saniye içinde operatöre ulaşabilmesi için Banka tarafından yeni çağrı merkezleri kurulması ve geliştirilmesi konusunda önemli çabalar sarf edilmektedir.

Banka birtakım müşteri segmentlerine özel önem vermiştir. Örneğin gençlerin ihtiyaçlarına cevap verecek özel ürün ve hizmetler bunlardan biridir. Homojen müşteri gruplarının, örneğin VIP müşteriler segmentinin ve kitlesel yüksek gelirli müşteriler segmentinin ihtiyaçlarına cevap vermek için müşteri hizmet modelleri sürekli olarak gözden geçirilmektedir. Şubelerin görünümünü değiştirmek ve yeni müşteri teknolojilerine geçmek için, Banka geniş kapsamlı bir renovasyon programı başlatmıştır. 2012 sonuna kadar, bu yeni formatta 2700. şube açılacak olup 7,700 şube ise 2015’e kadarki renovasyon planı kapsamına dâhil edilmiştir.

Sberbank daha fazla destek verebilmek için müşterilerinin finansal hizmet ihtiyaçlarını olabildiğince iyi bir şekilde öğrenmeye ve anlamaya çalışmaktadır. Bu amaçla, Banka kurumsal ve bireysel segmentlerde yeni CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemleri uygulamaktadır. Kurumsal segmentteki CRM sistemi hâlihazırda 250,000’den fazla müşteriyi kapsamaktadır. Bu sistemler banka-müşteri ilişkisinin tarihini saklamak, iş prosedürlerini belirlemek ve geliştirmek, performans analizi yapmak amacıyla tasarlanmış bilişim sistemleridir.

Sberbank, kredi talebi değerlendirme süresini kısaltmak için Kredi Fabrikası adlı skoring teknolojisini benimsemiştir. Sberbank bugün mortgage kredisi haricindeki tüm bireysel kredilerini bir gün içinde verebilmektedir. Ayrıca Sberbank kendi işini kurmak isteyen kişilere yönelik “İş Kurma Kredisi” adlı yeni bir ürün geliştirmiştir. Buna ek olarak Rus silahlı kuvvetler personelinin uygun koşullarda ev sahibi olabilmesini teminen “Askerlere Mortgage” adlı ürünü geliştirmiştir.

Öte yandan Banka içerisinde de çok büyük değişiklikler gerçekleştirilmektedir. Bu değişiklikler temelde operasyonel fonksiyonların merkezileştirilmesi ve IT sistemlerinin modernizasyonuyla ilgilidir. 2011’de, Sberbank Avrupa’daki en büyük Veri Merkezini ve Rusya’daki ilk otomatik Arşiv ve Lojistik Merkezini açmıştır. Bugüne kadar, on Müşteri Operasyon Destek Merkezi açılmış olup bölgeler arası hizmet merkezleri kurulması yönünde hazırlanan bir program için onay alınmıştır. Değişimler, yeni kurumsal felsefeyle ve Sberbank Üretim Sistemi (SPS) adı verilen teknolojiyle yakından ilişkilidir. SPS, iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi, maliyetlerin azaltılması ve müşteri hizmetinin genişletilmesini amaçlayan ilkeler ve araçlardan oluşmaktadır. Bu sistemin getirdiği yöntemler sayesinde hâlihazırda 30 milyar Ruble’lik tasarruf sağlanmıştır. Sberbank, İK faaliyetlerinin gelişimine de özel önem vermektedir. Bu kapsamda çalışan değerlendirme ve eğitim sistemi uygulamaya alınmıştır, önde gelen uluslararası işletme okullarıyla işbirliği yapılarak kurumsal bir eğitim merkezinin kurulması ve kişiye özel sosyal programların hayata geçirilmesi söz konusudur.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.