BelediyeDeniz.Com
  • Anasayfa
  • RSS
  • İletişim
  • Site Haritası

Organizasyon

Ahmet Edip Uğur (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı), Celalettin Güvenç (Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı), Mehmet S. Kesimoğlu (Kırklareli Belediye Başkanı), Selim Yağcı (Bilecik Belediye Başkanı), Emin Halebak (Lüleburgaz Belediye Başkanı), Şükrü Karabacak (Darıca Belediye Başkanı), Hasan Akgün (Büyükçekmece Belediye Başkanı), Fethi Yaşar (Yenimahalle Belediye Başkanı), Lokman Çağrıcı (Bağcılar Belediye Başkanı) ile Fuat Gedik (İller Bankası Yön. Krl. Başkanı), Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcıları Kenan Gültürk ve Şahin Köse, Antalya BB’den Caner Şahinkara, Mehmet Urcu ve Bahadır Yantaç, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cemil Arslan ve Çevre Danışmanı Aynur Acar, DenizBank’dan katılımcılar ile beraber ziyarete iştirak ettiler.

Heyetin resmi kabulü Viyana İl Meclisi 1.Başkanı Harry Kopietz ve Viyana Şehrinin Genel tanıtımı Viyana Şehri Organizasyon ve Güvenlik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Richard Hassmann tarafından gerçekleşti. Viyana Eyalet ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Dr. Michael Haeupl'in heyeti kabulüyle sıcak bir sohbet sonrası, İnşaat ve Teknoloji Üst Düzey Grubu, UNESCO Kültür Mirası Özel Temsilcisi Rudolf Zunke ile Viyana’da tarihi binaların kültürel mirasın korunması ve restorasyonu ile ilgili tur gerçekleştirildi. Heyet, ziyaretin ikinci gününde, Viyana Eyaleti Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Bakanı Sn. Michael Ludwig'in verdiği yemekte şehircilik, kentsel dönüşüm ve belediyecilik alanında fikir alış-verişinde bulundu. Viyana’da bulunan Avrupa’nın en büyük kentsel gelişim programlarından olan Seestadt Aspern ve Wien Energie’nin katı atık yakma ve enerji üretim tesisi ziyaret edilerek, tesislerde uygulanan modern teknolojileri yakından inceleme şansı buldu.

Belediye Başkanları, Başkan Yardımcıları ve belediye birliklerinden gelen çeşitli temsilciler, Denizbank ve AFD'nin ortaklığında, PACA bölgesinde katı atık yönetimi konusunda çeşitli incelemelerde bulundular.

Denizbank ve AFD Türkiye'de sürdürülebilir kentler programı çerçevesinde AFD'nin Marsilya'da ki eğitim merkezi CEFEB (Centre d'études financières, économiques et bancaires ; Finans, Ekonomi ve Bankacılık eğitim merkezi) ile Türk belediye temsilcilerinden oluşan bir heyeti 24 ve 25 Haziran tarihleri arasında Provence Alpes Côte d'Azur (PACA) bölgesine katı atık yönetimini incelemek için davet etti. Seyahatte Belediye Başkan ve Başkan Yardımcıları, Fransa'nın PACA bölgesinin katı atık yönetimini hem kurumsal hem de teknolojik boyutunu keşfetmiş oldular. Seyahate ayrıca Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile Marmara Belediyeler Birliği'nden (MBB) temsilciler de katıldı. Heyet ; program kapsamında şirketlerle, Aix Bölge Belediyeler Topluluğu (Communauté du Pays d'Aix) ve PACA Bölgesin'nin başkanlarıyla görüşme imkanı bulurken Marsilya Belediyesi'nin Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Bernard Susini heyete resmi karşılama töreni gerçekleştirdi. Seyahatin birinci gününde Aix Bölge Belediyeler Topluluğu'na üye olan ve 34 farklı belde ve belediyeye hizmet sunan Arbois nihai katı atık depolamadan enerji üreten tesisi ziyaret ederken ikinci gün ise SITA Mediterranée şirketinin geri kazanılabilir atık ayrıştırma tesisi incelendi.

Belediye Başkanları ve beraberindeki heyet geçtiğimiz günlerde Paris'teydi. Paris'te Fransız Kalkınma Ajansı (AFD),  ve Katı Atık Tesisleri yönetiminden sorumlu kurumlar SYCTOM ve SEMARDEL'i ziyaret etti.

15-16 Ekim 2012 tarihleri arasında Nazilli Belediye Başkanı Haldun Haluk Alıcık, Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek ve Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan Paris'te bir dizi etkinlikte bulundu. Belediye Başkanlarına Güngören Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Özçiçek, İller Bankası Çevre Yüksek Mühendisi Seçil Özgöçmen ile DenizBank ailesinden Şube Müdürleri ve Genel Müdürlük Kamu Finansmanı Grubunun yöneticileri eşlik etti. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Kenan Kırtıl, Selçuk İncesu ile Hüseyin Kaya'da bu etkinlikler içerisinde yer alan isimler oldular.

Ekibin ilk ziyareti Akdeniz ekosisteminin korunması ve sera emisyonlarının kontrolü konularında ortak çözümler üretmek amacıyla iklim ve çevre sorunları üzerinde Türk-Fransız işbirliğini güçlendirmeye katkıda bulunan Fransız Kalkınma Ajansı olmuştur . AFD aynı zamanda DenizBank ile olan işbirliği kapsamında, çevresel ve sosyal nitelikte projeler yürüten, orta ölçekteki belediyelere uygun şartlarda finansman desteği sunmaktadır. Bu kapsamda DenizBank tarafından birçok belediyeye kredi sağlanmıştır. AFD , orta ölçekteki belediyelerin özellikle su ve arıtma, katı atıkların yönetimi ve kent ulaşımı gibi projelerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Proje yönetimlerini desteklemek üzere ayrıca  DenizBank ve AFD tarafından ortaklaşa olarak belediyelere yönelik bir  teknik eğitim destek programı geliştirilmiştir.

Katı Atık Yönetimi konusunda Paris'te, Sein Nehri kenarında kurulmuş bir kamu kurumu olan  SYCTOM ziyaret edildi.. Paris ve çevresinde oturan 5 milyon kişinin 2,3 milyon ton/yıl evsel atığını işleyen SCYTOM, alanında en büyük kuruluşlardan biri olarak ifade ediliyor.

Son olarak Paris'in dışında, banliyö bölgesinde faaliyet gösteren ve yönetimi belediyelerce seçilmiş kişilerden oluşan SEMARDEL ziyaret edildi.

Denizbank Kamu Finansmanı Grubu tarafından 29 Kasım - 1 Aralık 2010 tarihleri arasında Paris'e "Aşırı Nüfus ve İşsizlikteki Şehir Planlaması Uygulamaları" konulu bir proje ziyareti düzenlenmiştir. Bu ziyarete 8 Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcıları, Denizbank'ta görev yapan ilgili şube müdürleri katılmışlardır.

Dexia ile ortaklaşa gerçekleştirilen bu proje ziyaretinde katılımcılar ilk olarak Paris'te bulunan Dexia Genel Merkezinde ağırlanmış, sonrasında projenin gerçekleştirildiği Paris'ten 13 Km uzaklıkta bulunan Villeneuve la Garenne şehrine geçilmiştir. Şehrin Belediye Meclisinde gerçekleştirilen toplantıda Villeneuve la Garenne, Belediye Başkanı Alain-Bernard Boulanger tarafından başkanlarımıza tanıtılmıştır. Toplantıda karşılıklı görüş alış verişinde bulunulmuştur.

Villeneuve- la-Garenne heyeti ile yenilen öğle yemeğinin ardından toplantıda anlatılan projeler belediye başkanlarımız tarafından yerinde incelenmiştir.

17-18 Mayıs tarihlerinde Mandrid'te Euromoney organizasyonunda düzenlenen "Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetim Finansmanı" konulu konferansa belediye başkanlarımız ve Denizbank yöneticilerinden oluşan 6 kişilik bir ekip, DenizBank davetlisi olarak katılmıştır. Çeşitli Avrupa ülkelerinden katılımcıların yer aldığı seminer, Caja Madrid, Moody's, Standard &Poor's ve Barclays Capital sponsorluğunda gerçekleştirilmiş olup, 2 gün süren oturumlarda Avrupa Birliği ülkelerinin finansal politikaları ve bu politikaların yerel yönetimlere yansımaları masaya yatırıldı.

Yerel yönetimlerin finansman açısından bağımsız hareket edebilmesi ve merkezden yönetim anlayışından yerel idareler odaklı yatırım ve yönetim esasına odaklanılması görüşünün hakim olduğu konferansta, Avrupa'da halen yaşanmakta olan ekonomik durgunluğun geçen yıllara göre yaratacağı farklılıklar, bu durgunluğun kamu finansmanı alanını nasıl etkileyeceği ve vergi kaynaklı yerel gelirlerin nasıl etkileneceği örneklerle tartışıldı.

Konferansın ardından, Madrid yerel yöneticilerinin organizasyonunda kentte belediyecilik faaliyetleri ve projeler ile ilgili de programlar düzenlendi. Semineri büyük bir ilgi ile takip eden başkanlarımız, uygulamaları değerlendirerek, ülkemizde nasıl uygulayabileceklerini karşılıklı olarak değerlendirmiş ve bu konuda çalışmalar yapacaklarını beyan etmişlerdir.

Belediyelerimizden temsilcilerin oluşturduğu 6 kişilik bir ekip ile, 28/29 Ekim 2009 tarihinde Euroconvention Conferences tarafından organize edilmiş olan "Hava, Su ve Atık Yönetimi; Avrupa Birliği'nde Yerel Yönetimlerin Finansmanı" konulu konferansa katılım gerçekleştirildi. DenizBank sponsorluğu altında gerçekleştirilen konferansda başlıca:

  • Yerel Yönetimlerin Finansman Uygulamaları
  • Yerel Yönetimlerin Yatırımcıların Cazibe Merkezi Olmasının Sebepleri
  • Yerel Yönetimler ve Yatırımcılar İçin Oluşan Fırsatlar
  • Atık Tesisi Uygulamaları,

konuları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

14-15 Ekim 2009 tarihleri arasında Euromoney organizasyonunda düzenlenen ‘'Kamu-Özel Sektör Ortaklığı'' konulu konferansa belediye başkanlarımızdan oluşan 5 kişilik bir ekip, DenizBank davetlisi olarak katılmıştır. Çeşitli Avrupa ülkelerinden katılımcıların yer aldığı seminerde, ülkemizde çok az örneği bulunan ve geliştirilmesine ihtiyaç duyulan Kamu-Özel Sektör Ortaklığı çalışmalarının özellikle Avrupa' da nasıl uygulandığı ve yapılan çalışmaların sonuçları tartışılmış, seminerin ikinci gününde "Türkiye'de Belediye Projeleri" konulu oturuma konuşmacı olarak katılan International PPP Platform Türkiye Başkanı Sn. Ahmet Kesli büyük bir ilgi ile dinlenmiştir. Semineri büyük bir ilgi ile takip eden başkanlarımız, uygulamaları değerlendirerek, ülkemizde nasıl uygulayabileceklerini karşılıklı olarak değerlendirmiş ve bu konuda çalışmalar yapacaklarını beyan etmişlerdir.

09/10 Ekim 2009 tarihleri arasında, Dexia' nın daveti üzerine gerçekleşen, ülkemiz belediyelerinin üst düzey yetkililerinden oluşan 8 kişilik bir katılımcı grubu için organize edilen bu programda, öncelikle Dexia Genel Müdürlük Binası' nda Dexia Yönetim Kurulu Üyesi Dirk Gyselink ve Baş Ekonomist Frank Liermen tarafından karşılanan misafirlerimize, Dexia' nın dünya çapında yürütmekte olduğu kamu finansmanı çalışmaları hakkında bilgi verilmiş ve yapılan geniş kapsamlı sunum ile Belçika' da uygulanmakta olan yerel yönetim sistemi dinamikleri tanıtılmıştır. Ardından, Brüksel Belediye Başkanı Sayın Freddy Thielemans'ın davetlisi olarak Brüksel Belediyesi ziyaret edilmiş ve bizzat Sayın Thielemans tarafından konuklarımıza Brüksel şehri ve yönetimi husunda bilgiler aktarılmış; son derece samimi ve sıcak geçen karşılanmada karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur. Tarihi bir yapı olan Brüksel Belediye Binası' nın rehber eşliğinde tanıtılması ile noktalanan ziyaret sonrası, Sayın Thielemans başkanlarımız tarafından Türkiye' ye davet edilmiştir. Ertesi gün de Dünya Kupası elemelerinde Belçika ve Türkiye milli takımları arasında oynan futbol müsabakasını takip eden heyetimiz ziyaretini sona erdirmişir.

Dünyanın en büyük su tesisi operatörü olan ve 44 farklı ülkede faaliyet göstermekte olan Veolia'nın davetiyle Türkiye'deki 16 adet su ve kanalizasyon idaresinin en büyüklerinden 8 değerli genel müdürümüzün katılımıyla 29 Eylül 2009' da geçekleştirilen bu organizasyonda Prag şehrinin atık su tesisi ziyaret edilip üst düzey yöneticilerden tesis ve şehrin su kanalizasyon sistemi üzerine brifing alınmıştır. Firmanın faaliyetlerini sürdürmekte olduğu İdari Merkez ve Atık Tesisi ziyaret edilerek incelemelerde bulunulmuştur. Özellikle şirket yöneticileri ile yapılan ve çoğunlukla soru-cevap şeklinde gerçekleşen oturum ve incelemelerde, ülkemizde uygulamakta olduğumuz sistem ve uygulamalarla Veolia' nın uygulamaları karşılaştırılarak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur.

11 Mayıs 2009 tarihinde Barcelona'da, Dexia'nın da sponsorluğu ve Euromoney Conference organizasyonunda ile gerçekleştirilen "Avrupa Yerel Yönetimlerin Finansmanı" konulu konferansa belediye başkanlarımız ve temsilcilerimizden oluşan 9 kişilik bir ekip ile katılım gerçekleştirildi. Seminerde, yaşanmakta olan ekonomik kriz ve etkilerinin Avrupa ülkeleri üzerindeki yansımaları üzerine yapılan konuşmalar ile başlamış; EIB ve IFC fonlarının kullanımı ve uygulamalarının açıklamaları ile devam etmiştir. Yerel yönetimlerin gelirlerini arttırmak üzere aldıkları önlemler ve uygulamalarının örneklerle anlatıldığı son bölüm ile konferans sona ermiştir.

Konferansta, özellikle yaşanan finansal kriz sonucu oluşan ekonomik durgunluğun yerel yönetimlerin gelirlerinde erimelere yol açtığı ve merkezi transfer kaynaklı gelirlerini azaltarak yeni önlemler almaya yönlendirdiği gözlemlenmiştir. Ancak yerel yönetimlerin krizin etkilerini reel sektör ve mali piyasalar kadar etkili hissetmediği gözlemlenmiştir.

29-30 Mayıs 2008 tarihleri arasında Roma Hilton Cavalieri Hotel" de ana sponsorları arasında Dexia'nın da bulunduğu "Avrupa Yerel ve Bölgesel İdareler Finansmanı" konulu konferansa belediye başkanlarımız ve temsilcilerimizden oluşan 10 kişilik bir ekip ile katılım gerçekleştirildi. Ekonomik durgunluğun Avrupa ülkeleri üzerindeki yansımaları sonrası yerel yönetimlerin gelirlerini arttırmak üzere aldıkları önlemler, yerel yönetimlerin mevcut politik durumda fonlama stratejileri ve merkezi gelirlerin dağılım ve yönetimi, banka borçlanmalarında yaşanmakta olan değişimler vb. konular hakkında konuşmalar yapılmış ve fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Konferansda, yaşanan ekonomik durgunluğun yerel yönetimlerin gelirlerinde erimelere yol açtığı ve merkezi transfer kaynaklı gelirlerini azaltarak yeni önlemler almaya yönlendirdiği gözlemlenmiştir.

Yeniliklerden haberdar olabilmek için mail adresinizi giriniz.